Suriye’deki Rus güçlerinin komutanı Aleksandr Çayko, Mazlum Kobani’yle görüştü

Suriye’deki Rus güçlerinin komutanı Aleksandr Çayko’nun bugün bir kez daha Kamışlo’ya geldiği ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilileri ile görüşeceği bildirildi.

Lübnan merkezli Al-Mayadin kanalı, Suriye’deki Rus kuvvetlerinin komutanı Aleksandr Çayko’nun Chaiko’nun (Şayko) Suriye Demokratik Güçleri liderleriyle görüşmek üzere Suriye’deki Hmeymim üssünden Kamışlo kentindeki havaalanına geldiğini bildirdi.

Al-Mayedin kaynakları, Çayko’nun Rojava’daki gelişmeleri ve Türkiye’nin burada yeni bir askeri operasyon başlatma tehditlerini görüşmek üzere DSG liderleriyle tekrar bir araya geleceğine dikkat çekti.

Çayko geçen ay Haseke’yi ziyaret ederek SDG Genel Komutanı Mazlum Abdi ile görüşmüştü.

El Mayadin’e göre Çayko ile Abdi görüşmesinde “sınır bölgesindeki gerginlik” ve “Türkiye’nin yeni bir kara operasyonu gerçekleştirmesinin önüne geçilmesi” için neler yapılabileceği ele alındı.

Rus komutanın bu görüşmede Suriye-Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğe kadar Suriye hükümeti güçleri yerleştirilmesini önerdiği iddia edildi.

DSG sözcüsü Aram Hanna ise El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, Rusların bu görüşmede Türkiye tarafının şartlarını ilettiğini öne sürdü.

Söz konusu şartlar hakkında ayrıntı vermeyen Hanna, Türkiye’nin tüm taleplerini reddettiklerini söyledi.

Daha önce Kremlin, Türkiye’yi, özellikle Rojava’da başlatılan hava saldırılarının ardından “kuzey Suriye’de istikrarı bozmamam” konusunda uyarmıştı.