Suriye’de Rusya-İran çekişmesi sürüyor: Rus ordusundan Deyri Zor’a askeri araç takviyesi

Suriyeli muhaliflerin, Irak sınırına konuşlanan İran destekli milis örgütler ile Rus güçleri arasında çatışmaların patlak verme ihtimalini dile getirdiği bir ortamda, Rusya’nın dün Suriye’nin doğusundaki Deyri Zor kentine büyük bir askeri konvoy gönderdiği bildirildi.

Deyri Zor 24 isimli yerel haber sitesinin aktardığına göre, Rakka tarafından gelen ve aralarında tırların da bulunduğu 60 askeri araç Deyri Zor’daki Talai karargahına giriş yaptı.

Suriyeli muhaliflere ait haber sitesi Ed-Darar Eş-Şamiyye, 24 saatten az bir sürede 30 askeri aracın bulunduğu üçüncü Rus askeri konvoyunun Deyri Zor’a girdiğini bildirdi.

Rusların Deyri Zor’a ilk kez bu büyüklükte askeri sevkiyat gerçekleştirdiğine işaret ediliyor.

Ed-Darar Eş-Şamiyye’nin haberinde, “Bölgedeki Rus destekli milisler ile İran destekli milisler arasında gerginlik tırmanıyor. Deyri Zor’da Rusya’nın desteklediği ve Filistinlilerden oluşan Kudüs Tugayı ile İran destekli Askeri Güvenlik güçleri arasında geçen hafta yaşanan gerginlik sonrası çıkan çatışmalarda, Kudüs Tugayı saflarında yaralananlar olurken, Askeri Güvenliğe bağlı 4 kişi öldü, 2 kişi yaralandı” ifadelerine yer verildi.

DMO milislerinden Kudüs Tugayı’na engelleme

Deyri Zor 24’ün haberinde, İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) milislerinin, rejim askerlerinden oluşan 11. Tümeni, Elbukemal kentinin girişine konuşlandırdığı ve güvenlik noktalarını kaldırmaya zorladığı belirtildi. Habere göre, DMO milisleri, Kudüs Tugayı milislerinin Elbukemal içinde karakol inşa etme veya kontrol noktası oluşturmasını engelledi. Haberde, “Bu gelişmeler, bölgedeki nüfuz paylaşımı konusunda yaşanan Rus-İran çekişmesi kapsamında meydana geldi” değerlendirmesinde bulunuldu.

Rusya, geçtiğimiz haftalarda Deyri Zor’daki askeri varlığını gözle görülür biçimde artırdı. Bu kapsamda Rusya, Suriye’deki İran milislerine karşı desteklediği grupları örgütleyerek askeri eğitim veriyor.
Türkiye’nin Suriye’deki askeri araç sayısı 7 bin 675, asker sayısı 11 binin üzerinde

Öte yandan, Rusya ve Türkiye’nin 5 Mart’ta imzaladığı Moskova Mutabakatı’nın yürürlüğe girmesinden bugüne kadar Suriye topraklarına giriş yapan Türk askeri araçlarının sayısı 4 bin 340’a ulaştı. Daha önce yapılan sevkiyatlarla birlikte Türkiye’nin Suriye’deki toplam askeri araç sayısı 7 bin 675’e yükseldi. Ayrıca halihazırda Suriye topraklarında bulunan Türk askerlerinin sayısı 11 binin üzerinde.