Suriye’de Rus askerlerine saldırı

Suriye’nin Dera kentinde, Suriye hükumetinin kontrol ettiği bölgede Rus güçlerine yönelik patlayıcı bir bomba ile saldırı gerçekleştirildiği bildirildi.

Suriye’nin güneyindeki Dera kentinde Rus güçlerine saldırı düzenlendi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, muhalif silahlı grupların güney cephesindeki bir kaynak, “İzra ilçe merkezindeki Züneybe Mahallesi girişinde bir motosiklete yerleştirilen patlayıcı, Rus askeri polisine ait 6 araçlık askeri konvoyu hedef aldı” dedi.

İsmini vermek istemeyen kaynak, DPA’ya “İzra şehrini kontrol eden Suriye güçlerinin patlamanın yaşandığı bölgeyi kordon altına aldığını” bildirdi.

Rus askeri güçleri, Suriye hükumet güçlerinin Dera vilayetinin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana çok sayıda saldırıya maruz kaldı.

Dera’da sivillere yönelik suikastler arttı

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) da Dera’da, kimliği belirsiz silahlı kişilerin kırsal Taiba ve Quhail kasabaları arasındaki yolda bir sivili vurarak öldürdüğünü bildirdi.

Haberde, öldürülen kişinin, IŞİD’e biat eden El-Yermuk Tugayı’nın eski bir üyesi olduğu kaydedildi.

SOHR’a göre, Şam ile Dera’daki silahlı gruplar arasında Rusya’nın arabuluculuğunda sağlanan anlaşmaların başlamasından bu yana kentte öldürülenlerin sayısı 75’e yükseldi.