Suriye’de İran destekli grupların bulunduğu Meyadin’den, ABD’nin kontrolündeki petrol sahasına füze saldırısı

Suriye ve Irak’ta İran destekli gruplara ait olan hedeflere hava saldırısı düzenleyen ABD’ye misilleme geldi. Şam yönetimi ve İran destekli grupların kontrolündeki Deyrezor’un Meyadin ilçesinden ABD’nin kontrolündeki Ömer petrol sahasına füze saldırısı düzenlendi.

SDG’nin kontrolünde bulunan  Suriye’nin en büyük petrol sahası Ömer’e, Grad füzeleriyle saldırı gerçekleştirildi.

EN AZ 5 FÜZE FIRLATILDI

Kaynaklar, İran destekli silahlı grupların yoğunlaştığı Meyadin ilçesinden en az 5 füze fırlatıldığını ve bazılarının ABD güçlerinin konuşlandığı petrol sahasındaki konutların yakınına isabet ettiğini ifade etti.

SANA AJANSI DA DOĞRULADI

Öte yandan,Suriye yönetiminin haber ajansı SANA da ABD’nin Ömer petrol sahasındaki askeri üssüne roket saldırısı düzenlendiğini belirtti.

DÜN GECE DE HAVA SALDIRISI DÜZENLENMİŞTİ

ABD, Suriye’nin Irak sınırındaki Elbukemal ilçesindeki İran destekli gruplara dün gece hava saldırısı düzenlemişti. Fırat Nehri’nin doğusunda kalan Deyrezor toprakları, SDG’nin kontrolü altında; Deyrezor il merkezi, doğusu ve batısı ise Şam yönetimi ve İran destekli grupların kontrolünde bulunuyor. SDG, 22 Ekim 2017’de de Suriye’nin en büyük petrol sahası Ömer’i kontolü altına almıştı.