Suriye, yeni anayasa çalışmasına Rusya ve İran’ı dahil etti! Türkiye’yi İstemedi

Suriye Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim yeni anayasa ve seçimlerle ilgili Şam’da basın toplantısı düzenledi.

Muallim, Suriye devletinin anayasayı tartışacak komitede yer almaları için 50 üyenin adını gönderdiğini ifade etti. Komite üye sayısının belirlenmesi halinde Suriye devletine tabi üye sayısının çoğunluk olacağına dikkat çeken Muallim, komitede karar alma mekanizmasının ise toplu oy ile olacağını açıkladı.

“Bizim için esas olan Soçi kararlarıdır. BM sadece yardımcı olur”

Suriye’de mevcut olan ve 2012 yılında referandum ile halk tarafından kararlaştırılan anayasanın bölgede mevcut en iyi anayasa olduğunu belirten Muallim, komitenin görevinin mevcut anayasayı tartışmak olduğunu kaydetti.

Bu kararın Soçide aldığını ve tartışmaların orada yapılacağını dile getiren Muallim, BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın misyonunun sadece ve sadece komitenin anayasayı tartışma icraatlarını kolaylaştırmak olup bundan öteye gitmeyeceğini vurguladı.

 

İran’ın krizin başından beri Suriye’nin yanında olduğunu ve gerekli desteği temin ettiğini ifade eden Muallim, Suriye’nin yardım ve desteğinden dolayı İran hükümeti ve halkına şükranlarını kaydetti. Muallim, İran’ın, uluslararası ve bölgesel destek ve finans alan teröre karşı savaşında Suriye’ye yardım ettiğini ifade ederken, Suriye toprakları üzerinde İranlı askerlerin bulunmadığını, sadece Suriye ordusu ile birlikte çalışan İranlı müsteşarların bulunduğunu vurguladı.

“Türkiye ve ABD topraklarımızdan çekilmelidir”

İran’ın Suriye’deki varlığının Suriye hükümetinin resmi talebi ve onayı ile olmasıyla tamamen kanuni ve meşru olduğunu ifade eden Muallim; ABD, Fransa ve Türkiye’nin ise tam tersine gayrı meşru olup kanunlara aykırı bir şekilde Suriye’ye girdiklerini kaydetti.

ABD güçlerinin Suriye’deki varlığının açık ve net bir şekilde uluslararası kanun ve kararlara ihlal teşkil ettiğini belirten Muallim, bu güçlerin Tenf veya Suriye’de bulundukları her karış topraktan çekilmeleri gerektiğini söyledi.

Mülkiyet kanunu konusundaki yeni düzenlemeler konusunda ise Muallim, silahlı örgütlerin bulundukları bölgelerde tüm tapu ve emlak sicillerini yakıp özel mülklere ilişkin sahte belgeler düzenlemeleriyle bu düzenlemelerin kaçınılmaz hale geldiğine dikkat çekti.

Suriyeli Bakan, saldırılar sonucunda yurt içi ya da yurt dışına tehcir edilen Suriyeliler konusunda Suriye devletinin herkesten daha fazla bu vatandaşlara önem verdiğini vurgularken, geri dönmek isteyen Suriyelilere gerekli tüm destek, yardım ve kolaylığın sağlanacağını belirtti.

“ABD ile uzlaşma yok”

 

Suriye’nin güneyinde uzlaşma konusunda çıkan haberler konusunda ise Muallim, ABD güçlerinin Tenf Bölgesinden çekilmeleri öncesinde bu konuda çıkan haberlere inanmama çağrısında bulundu.

Suriye’nin topraklarına giren Türkiye’yi işgalci güç olarak gördüğünü vurgulayan Muallim, Türk güçlerinin Suriye’deki varlığının uluslararası kanunlar ve kararlara aykırı olduğunu, Türkiye ve ABD gibi devletlerin Suriye’nin herhangi bir bölgesi konusunda müzakerelerde bulunma hakkı ya da yetkilerinin olmadığını ifade etti.

Muallim, Rakka Kentinin tüm Suriyelilerin gönlünde yer aldığını ifade ederken, kentin halkına yabancı tüm güçlerden temizlenip yeniden onarılacağının altını çizdi.