Suriye Ordusu ile muhalif gruplar arasında çatışma: 14 ölü!

Suriye rejim güçleri ülkenin güneyinde, kuzeybatısında ve orta kesiminde üç ayrı cephede silahlı muhalif gruplar ile girdiği çatışmalarda ağır kayıplar verdi. Suriye ordu güçlerinin Lazkiye kırsalında muhalif grupların denetimindeki bölgelere doğru ilerlemesi üzerine iki taraf arasında çatışma çıktı. Çatışmalarda Suriye ordu güçlerinden 9 kişi, muhalif gruplardan da 5 kişi öldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan açıklamaya göre,Suriye ordusu ve  ona bağlı milis güçlerin, silahlı muhalif grupların kontrolündeki bölgelere doğru ilerlemesi üzerine Lazkiye kırsalındaki Cebelu’l Ekrad bölgesindeki Haddade köyünde iki taraf arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Açıklamada, çıkan çatışmalarda Suriye ordusu saflarından 9 kişi, muhalif gruplardan da 5 kişinin öldüğü bilgisine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğu, ölü sayısının artabileceği belirtildi.

Suriye ordu güçleri ile muhalif silahlı gruplar arasında Lazkiye’nin kuzeydoğusunda çıkan silahlı çatışmalarda iki taraftan 18 kişinin öldüğü bildirildi.

Gözlemevi, Pazartesi günü rejim güçleri ile muhalif silahlı gruplar arasında Lazkiye’nin kuzeydoğusunda çıkan silahlı çatışmalarda iki taraftan 18 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Gözlemevi’nin açıklamasında, Lazkiye’nin kuzeydoğusundaki Cebelu’l Ekrad bölgesinde bulunan Haddade ve Tuffahiye köylerinde İranlı milisler tarafından desteklenen Suriye ordusu ve silahlı muhalif gruplar arasında çatışma çıktığı bilgisine yer verildi.

Gözlemevi’nin açıklamasına göre, rejim güçleri Pazartesi sabah saatlerinde Rus uçaklarının eşliğinde bölgede ilerlemeye çalıştı. Muhalif grupların karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Olayda Suriye ordusundan 12 kişi ölürken, 4’ü Heyeti Tahrir-i Şam (HTŞ) üyesi olmak üzere muhalif gruplardan 6 kişi hayatını kaybetti. Ağır kayıplar veren rejim güçleri Cebelu’l Ekrad’a bağlı El-Cub el-Ahmer bölgesine çekilmek zorunda kaldı.

Muhalif gruplardan bir yönetici, Suriye ordusunun, Haddade köyünü stratejik öneminden dolayı kontrol etmek istediğini söyledi. Yönetici, Haddade’nin kuzeyden Sehl el-Gab ve batıdan Hama’ya uzanması ve Halep-Lazkiye karayoluna (M4) yakın olması nedeniyle stratejik öneme sahip olduğunu belirtti.

Şam yönetimini destekleyen Moskova ile muhalif grupları destekleyen Ankara 6 Mart’ta ateşkes imzalamıştı. Ateşkesin yürürlükte olmasına rağmen Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, Suriye ordusunun Rus hava desteğiyle 3 aydır sürdürdüğü saldırılarda yaklaşık 1 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Moskova “İdlib’deki militanlar tarafından tekrarlanan provokasyonlar” için kınama açıklamalarında bulunsa da, Rus uzmanlar, hava saldırıları kapsamının genişletilmesi ve geniş çaplı bir askeri operasyon başlatılması ihtimalinin düşük olduğu görüşünde.

Muhaliflerin yayın organı Dorar Eş-Şamiye, Fethu’l Mubin Operasyon Odası’nın Haddade cephesinde çıkan çatışmalarda ‘Rus ordusuna acı bir tokat indirdiğini’ belirtti.

İBA Haber ağına konuşan askeri bir kaynak, Lazkiye’nin kuzeydoğusundaki Haddade ve Tel Rakım cephesinde çıkan çatışmada çok sayıda rejim unsurunun yanı sıra bir Rus subayın öldüğünü teyit ettiğini ileri sürdü.