Suriye ordusu İdlib’de ilerlerken TSK bölgeye ağır silahlar sevketti

Suriye ordusu stratejik öneme sahip M5 karayolunun İdlib’den geçen bölümünde kontrolü tamamen ele geçirdiği bildiriliyor. Öte yandan TSK da İdlib’deki gözlem noktalarına tank, obüs ve mühimmat takviyesi yaptı.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verdiği bilgiye göre, Şam’a bağlı güçler, M5 karayolunun muhaliflerin son kalesi olan İdlib’den geçen kısmında önemli bir bölümü daha ele geçirdi.

Edinilen bilgiye göre, Halep-Şam kent merkezlerini bağlayan M-5 kara yolu çevresindeki Hüveyir El-İs, Resm El-İs, Resm Es-Sahariç, Cup Kas, Üm Atebe, Meryuda, Tel Bacer, Kosniya, Şeyh Ahmet, Tel Karatin, Mikhale, Abad, İ’caz, Maharim, Talafih, El-havari, Tel El-Nebariz ve Zah Dederiyye yerleşimleri Suriye ordusunun kontrolüne geçti.

Suriye ordusu birkaç gün önce de İdlib’in güneyindeki Maarrat el Numan ve Serakib ilçe merkezleri ile onlarca yerleşimi ele geçirmişti.

İlerleyişini sürdüren Suriye güçleri, Halep kırsalındaki Hader beldesinin Tel Eys köyünde kurulan 6 nolu Türk gözlem noktasına da yaklaştı.

TSK’dan bölgeye sevkiyat

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İdlib’deki gözlem noktalarına tank, obüs ve mühimmat takviyesi yaptı.

Türkiye’nin çeşitli birliklerinden gönderilen obüs ve tank yüklü tırlardan oluşan 8 araçlık konvoy, İslahiye’den geçerek Suriye’deki sınır birliklerine doğru hareket etti.

Sevkiyata ait araçlar İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından sağlanan geniş güvenlik eşliğinde yoluna devam etti.

Sevkiyatın İdlib bölgesindeki Suriye sınırında bulunan askeri birliklere takviye amacıyla yapıldığı öğrenildi.

M5 karayolu stratejik öneme sahip

Suriye ordusuna bağlı güçler, Rusya’nın da desteğiyle bir süre önce Türkiye’nin desteklediği İdlib’deki gruplara karşı operasyon başlatmıştı.

Operasyonun amacı stratejik M4 ve M5 karayollarını kontrol etmek.

M5 karayolu, Halep’i başkent Şam ile bağlayan ve büyük stratejik öneme sahip bir hat olma özelliğini taşıyor.

Suriye Ordusu’na bağlı güçlerin, M5 karayolunun Halep ilindeki 30 kilometrelik bölümü de ele geçirmesi halinde, ülkenin en önemli ve en uzun ulaşım hattı olan otoyolun tamamı Esad’a bağlı güçlerin eline geçmiş olacak.