Suriye KDP Üyesinin iddiası: “YPG operasyona katılabilir”

Kürdistan Demokrat Partisi – Suriye (KDP-S) üyesi Kawa Azizi, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Şam’la yeni bir anlaşma yaptığını iddia ederek, Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) söz konusu anlaşma kapsamında İdlib operasyonuna katılabileceğini söyledi.

Kdp.info’ya konuşan KDP-S üyesi Kawa Azizi, “PYD ve Şam yönetiminin anlaşması son aşamasına gelmiş durumda” dedi.

PYD’nin Esad yönetimiyle bir sorunu olmadığını belirten Azizi, “PYD, Şam’la anlaştığını açıkça ifade ediyor. Şam’la bir sorunu olmadığını ve YPG’nin rejim güçlerine katılabileceğini beyan ediyor zaten” ifadelerini kullandı.

YPG’nin de İdlib operasyonuna katılabileceğini ileri süren Azizi, “Suriye rejiminin İdlib operasyonuna YPG de katılabilir. PYD savaşa hazır olduğunu açıkladı. Anlaşılan Kürt gençlerini öldürtmeye devam etmek istiyor” şeklinde konuştu.

Suriye’nin yeni anayasa çalışmalarına da değinen Azizi, Cenevre’de yapılacak toplantıda daha önce oluşturulan Anayasa Komitesi’nin çalışmalarına başlaması yönünde karar alınabileceğini belirtti.

Kawa Azizi, yeni anayasaının İdlib operasyonundan sonra yapılmasını öngördüğünü de sözlerine ekledi.

YPG: ‘Operasyonda yokuz’

K24 televizyonuna bağlanan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, Suriye’nin idlib kentine düzenlenecek operasyonda yer almayacaklarını söylemişti. | K24

İlgili Haberler