Suriye: IŞİD tarafından Süveyde’de kaçırılan çocukların İntihar saldırısında kullanıldığı iddia edildi

İnsan Hakları Gözlemevi yayımladığı son raporda ‘25 Temmuz 2018 tarihinde IŞİD tarafından yapılan bir köy baskınında 57 kişi katledilmiş, 27 kişi kaçırılmış – bunların arasında yaşları 7-15 arasında 16 çocuğun olduğunu’ belirtti. Aynı raporda, “kaçırılan çocukların IŞİD’in eylemlerinde canlı bomba olarak kullanıldığı da iddia edilmekte” diye eklenildi. 

IŞID’in kaçırdığı çocukların ve kadınların kurtarışması için çalışmalar devam ediyor. Kısa bir süre önce İznews‘e konuşan Kuzey Suriye Demokratik Meclisi Eş Başkanı İlham Ahmed, “bizler, Demokratik Suriye Meclisi olarak ilk günden açıklamamızı yaptık ve tavrımızı Süveyde halkından yana koyduk. Yani, halkın özgürlüğü için ne gerekirse yapacağımızı ilan ettik. Çünkü Demokratik Suriye Meclisi, Suriye’nin bütünü için mücadele etmektedir. Bir Suriye vatandaşı nerede baskı görürse onun yanındayız. Demokratik Suriye Güçleri (SDG) de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Halk Savunma Birlikleri (YPG) de, esirlerin takası konusunda yani IŞİD esirlerini teslim edip karşılığında sivil esirlerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir açıklamada bulundu. Amacımız, kadın ve çocukların IŞİD’in elinde kalmamasıdır. Buna karşılık elimizde bulunan IŞİD’li esirlerle takas yapabileceğimizi açıklıyoruz.”

Ne olmuştu?

IŞİD, saldırı esnasında kadınların ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 36 sivili kaçırdı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kaçırmalara ilişkin yapmış olduğu açıklamada: “Kaçırılan 20 kadın ve 16 çocuğun hâlâ örgütün elinde bulunduğu düşünülüyor. IŞİD tarafından 25 Temmuz 2018 tarihinde Suriye’nin güneyinde, hükümet güçlerinin denetimi altındaki Süveyda kentine intihar saldırısında bulunulmuş ve kaynaklara göre yaklaşık 250 kişi hayatını kaybetmişti.

Süveyde kentinde Hıristiyanlar, Kürtler, Araplar, Ezidiler, Dürziler ve Müslümanlar yaşıyor. | İZNEWS