Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Serekaniye’ye Iraklılar yerleştiriliyor

Rojava’nın Serekaniye kentinde bulunan silahlı grupların, Kürtleri evlerinden çıkartarak, yerlerine Irak’tan gelen IŞİD mensuplarının ailelerini yerleştirdiği bildirildi. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye’nin silahlı grupların Serekaniye’de bulunan Iraklı IŞİD ailelerine kimlik kartları çıkardığını ve Kürtlerin yerlerine onları yerleştirdiğini açıkladı.

Gözlemevi, Suriye muhalefetinin geçici hükümetinin bir parçası olan ve Türkiye’nin destek verdiği Yerel Meclisi’nin Serekaniye’de yaşayan Irak vatandaşlarından kimlik kartı almaları için şehrin Kimlik ve Sivil İşler Bürosu’na başvurmasını istediğini duyurdu.

Öte yandan Kürt aktivistlere göre, Serekaniye’de yaşayan Iraklılar daha önce IŞİD’e katılmış ve Mebruka ile Ayn İsa’daki kamplarda kalmıştı. Bunların çoğunun Türkmen uyruklu olduğu ve şu anda Serekaniye’de yerlerinden edilen Kürtlerin evlerine yerleştirildiği belirtildi. 

Türkiye, 9 Ekim 2019’da silahlı gruplarla birlikte Rojava’nın Serekaniye ve Girê Spî bölgelerine yönelik askeri operasyon düzenledi.

Operasyondan bu yana silahlı grupların Kürtlere yönelik baskı ve zulmü sürerken yüz binlercesi yerlerinden oldu.

Çok sayıda kişi de silahlı gruplar tarafından kaçırılarak öldürüldü.