Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: IŞİD’in 40 ton altını Suriye Demokratik Güçleri’nin eline geçecek

Haber: Mesud Dağhan

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), IŞİD’in elinde 40 ton altın bulunduğunu ve bu altınların uluslararası koalisyon ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) eline geçeceğini iddia etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman, Arabia televizyonuna verdiği demeçte, IŞİD’in Irak ve Suriye’de kontrol altında bulundurduğu bölgelerden 40 ton altın çaldığını söyledi.

Rami Abdurrahman, IŞİD’in elinde bulunan varlığının bazı devletlerin kaynakları kadar olduğunu belirterek, bu varlığı Suriye ve Irak halkının yerine uluslararası koalisyon güçleri ve SDG’nin eline geçeceğinden endişe duyduklarını söyledi.

Gözlemevinin raporuna göre uluslararası koalisyon, IŞİD’in üst düzey sorumlularını sağ yakalamak ve sahip olduğu altın ve diğer servetlerin zarar görmesini engellemek için saldırılarını şiddetlendirmiyor.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), uluslararası koalisyonun desteğiyle Doğu Deirezzor’da IŞİD’in elinde kalan son bölgeleri almak için büyük çaplı operasyonlarında son aşamaya geldiği söyleniyor.

Açıklamalara göre, yapılan operasyonlarla birlikte IŞİD’in elinde bunun bölgelerin birkaç gün içerisinde tamamen alınacağı belirtiliyor. | iznews agency