Suriye, Hmeymim Hava Üssü’nü genişletmesi için Rusya’ya karşılıksız ek toprak verdi

Rusya hükümeti tarafından dün yayınlanan bir belgede, Suriye yönetiminin Rusya’ya Hmeymim’deki askeri hava üssünü genişletebilmesi için topraklarında ve karasularından ek arazi vermeyi kabul ettiği bildirildi.

Reuters haber ajansının habere göre, iki ülke temsilcileri tarafından 21 Temmuz’da imzalanan ve 30 Temmuz’da yürürlüğe giren anlaşma, Rusya’nın kontrolündeki Hmeymim Hava Üssü’nün bulunduğu Suriye’nin kuzeyindeki Lazkiye yakınlarında yer alan kara ve deniz alanlarını kapsıyor.

Resmi belgede, arazilerin, Rus Hava Kuvvetleri mürettebatı için bir tıbbi tedavi ve rehabilitasyon merkezi kurmak için kullanılacağı belirtildi.

Ayrıca raporda, karada 8 hektar, karasularında da 8 hektar olan arazinin Rusya’ya geçici olarak ve karşılıksız verileceği kaydedildi.

Rusya, 2015 yılında Suriye’de hava saldırıları başlattı ve Şam’da hükümetle yaptığı anlaşmanın ardından 2017’de kalıcı olarak askerlerini yerleştirmeye başladı.

Rusya, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’e destek amacıyla hava saldırıları düzenlediği Hmeymim Hava Üssü’nün yanı sıra, Rusya’nın Akdeniz’deki tek deniz dayanağı olan ve Sovyetler Birliği döneminden beri kullanılan Tartus’taki Rus donanması için bir askeri tesisi de kontrol ediyor.