Suriye Doğruluk ve Adalet Örgütü: Afrin’de kaçırılan 7 kadının akibeti bilinmiyor

Suriye Doğruluk ve Adalet Örgütü, Afrin’de silahlı gruplar tarafından kaçırılan 7 kadının akıbetinin bilinmediğini açıkladı.

Suriye Doğruluk ve Adalet Örgütü, Afrin’de kaçırılan kadınların yakınları, kent yetkilileri ile askeri ve polis yetkililerinden oluşan 15 kişi ile görüşerek konu ile ilgili bir rapor hazırladı.

Rapor özellikle Afrin’de kaçırıldıktan sonra El Hamza grubuna ait karargahta ortaya çıkan kadınlar olmak üzere Afrin’de kaçırılan kadınların durumunu gözler önüne seriyor. Raporda silahlı gruplar tarafından kaçırılan 8 kadının ismi de açıklanıyor.

Raporda kaçırılan 8 kadının, Lonjin Muhammed Halil Ebdo, Rojin Muhammed Halil Ebdo, Ruken Minla, Ruşan Muhammed Emin Emuni, Arin Dili Hasan, Nadiye Hesen Süleyman, Niroz Enwer Ebdo ve Arap asıllı Heyfa el-Casim olduğu belirtildi.

Niroz Enwer Ebdo adlı kadının kurtarıldığı ancak diğer 7 kadının akıbetinin bilinmediği kaydedilen raporda, kadınların Türkiye’ye teslim edilmiş olabileceği ama bu bilginin teyit edilmediği ifade edildi.

Suriye Doğruluk ve Adalet Örgütünün hazırladığı raporda, “Afrin’deki askeri ve yargı yetkilileri Türkiye konu ile ilgili açıklama yapılmaması talimatı verdi” dedikleri ifadeleri yer aldı.

Raporda, kaçırılan 8 kadının yanı sıra, Rengîn Ahmed Ebdo, Silvana Ahmed Qereçol, Zêneb Muhammed İbiş ve Reşîde adında 4 kadının da Şorbe köyünde alıkonulduğu belirtildi.

Hamza Tugayı Genel Komutanı Abdullah Helawe konu ile ilgili Suriye Doğruluk ve Adalet Örgütüne yaptığı açıklamada, “Kaçırılan kadınların akıbeti ve detayları hakkında bilgi sahibi değilim. Onlar askeri polislere teslim edildi” dedi.

Raporda, Abdullah Helawe’nin konu ile ilgileneceğini ve geri dönüş yapacağını söylediği ancak Helawe’nin daha sonra kendilerine yanıt vermediği yer aldı.

Raporda ayrıca, EArin’deki Mahkeme Başkanı Eshed Ehrec’in aralarında olduğu 10’a yakın yetkilinin de konu ile ilgili sorulara cevap vermediği kaydedildi.