Suriye BM Temsilcisi: Türkiye sorumluluklarını yerine getirmiyor, silahlı gruplar kimsal ile saldırıyor

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi ve Suriye konulu Astana görüşmelerinin 11. turunda Suriye heyeti başkanı Beşar el Caferi, Astana sürecinin bu tur görüşmelerinin İdlib’teki durumların yanı sıra Türkiye’nin Soçi anlaşması gereğince üstüne düşen sorumluluklara saygı göstermemesi üzerine odaklandığını belirtti.

Astana sürecinin 11. tur görüşmelerinin bitiminde dün  Astana’da basın toplantısı düzenleyen Caferi; Türkiye’nin Soçi anlaşması gereğince üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmemesinin, İdlib’teki silahlı gruplar Halep kentinin sivil yerleşim alanları ve masum vatandaşlara kimyasal zehirli gaz ile saldırmalarına teşvik ettiğini söyledi.

Caferi Suriye topraklarına kanunsuz ve gayrı meşru bir şekilde giren Türkiye ve diğer yabancı güçlerin Suriye’nin kuzeybatısında bulunduğu bölgelerin özelliklerini ve yapılarını değiştirmeye çalıştıklarını vurguladı. Astana görüşmeleri ve Soçi anlaşmasında üstüne düşen sorumluluk ve bağlılıklara tamamen aykırı olduğunun ifade etti.

Caferi; Silahlı gruplar sivillere saldırılarını tırmandırmaları ve kimyasal saldırılarda bulunmalarının, onların işverenlerinin Suriye ve halkına karşı yeni tırmandırmalarda bulunma ve çözüm çabalarını engelleme planlarını ortaya koyduğunu vurguladı.

Batılı devletlerin Suriye’de çözüm sağlama çabaları konusunda bulundukları iddialar konusunda ise Caferi; ABD, İngiltere ve Fransa’nın tutumlarında açık ve net bir çelişkinin bulunduğunu belirtti. Caferi söz konusu bu devletlerin, Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve selametine saygı ve bağlılık gösterilmesini öngören uluslar arası kanun ve kararlara bağlılıklarını iddia ettikleri bir zamanda Suriye’de gayrı meşru ve bu kanun- kararlara aykırı bir şekilde güç bulundurduklarına dikkat çekti.

Caferi Suriye’nin, topraklarının herhangi bir yerinde kanunsuz ve gayrı meşru bir şekilde bulunan tüm yabancı güçlerin koşulsuz şartsız derhal çekilmeleri talebini bir kez daha vurguladı.