Suriye Barış Görüşmeleri 28-29 Kasım’da Kazakistan’da başlayacak

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Suriye barış görüşmelerinin yeni turunun 28 ve 29 kasım tarihlerinde Astana’da düzenleneceğini söyledi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrahmanov  da yaptığı açıklamada, Suriye barış müzakerelerinin 11. turunun 28-29 Kasım tarihleri arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenleneceğini doğruladı.

Abdrahmanov, “Astana sürecinin garantörleri olan ülkeler, 28-29 Kasım tarihleri arasında Astana’da başlayacak sürecin bir parçası olarak Suriye’ye yönelik 11. uluslararası yüksek seviyeli toplantıya katılmayı kabul etti” dedi.

Birleşmiş Milletler ve Ürdün’den temsilcilerin bu toplantıya katılacağını bildiren Abdrahmanov, toplantının Suriye devleti ve muhalif grupların yanı sıra İran, Rusya ve Türkiye’den temsilcilerin katılımı ile gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

2016 yılında Astana’da başlatılan uluslararası görüşmelerin 10. turu, Temmuz ayında Rusya’nın batısındaki Soçi kentinde gerçekleşti. Bu turda Suriye anayasal komitesinin kurulması, Suriye’de kurulan ateşkes gözlem noktaları ve insani yardım konuları ele alındı.

Astana görüşmeleri, Suriye buhranının sona erdirilmesinde en önemli müzakereler olarak kabul ediliyor.