Suriye Anayasası’nı yazacak 45 kişilik kurulda sadece bir Kürt üye yer alıyor

Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ilk bölümünde, 45 kişilik bir “anayasa yazım kurulu” oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldı. Sözkonusu kurulda sadece 1 Kürt üye yer alıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde 150 üyenin katılımıyla çarşamba günü başlayan Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ilk bölümü sona erdi.

Komite toplantılarında siyasi konularda taraflar arasında yaşanan tartışmalar nedeniyle toplantıda bu konuların konuşulmamasına ve gündemin sadece anayasa olmasına karar verildi.

45 kişilik kurulda tek Kürt üye

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, toplantıların ardından yaptığı açıklamada, “Bugün toplantıya son vermeden önce, anayasa yazım kurulunun 45 üyesi konusunda anlaşmaya vardık. 45 kişilik kurul Pazartesi burada toplanacak. Dolayısıyla Pazartesi günü çalışmalar devam edecek” diye konuştu.

Rûdaw muhabiri Zinar Şino’nun toplantının içeriğine ilişkin sorusuna yanıt veren Pedersen, “Toplantıda sadece anayasa konusu görüşüldü” dedi.

Suriye hükümetinden “toplantı Şam’da yapılsın” teklifi

Komitenin Suriye hükümetini temsil eden Eş Başkanı Ahmed Kuzbari, Pedersen’in ardından yaptığı açıklamada, pazartesi başlayacak 45 kişilik yazım kurulunun toplantılarının bir hafta süreceğini, ardından da komite toplantılarına iki hafta ara verileceğini bildirdi.

Kuzbari, “toplantıların genel olarak iyi bir ortamda geçtiğini” dile getirerek, 150 üyeden oluşan Anayasa Komitesi’nin bir sonraki toplantısının Şam’da yapılması tavsiyesinde bulundu.

“Anayasa, adil ve özgür olmalı”

Komitenin muhalif Eş Başkanı Hadi Bahra ise anayasa çalışmalarının Cenevre’de olacağını, güvenlik nedenleri ve muhalefet üyelerinin “hayati tehlikeleri” olduğu için Şam’da toplantıların yapılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Suriye’de, 2012’de yazılan da dahil, 1920’den bu yana yazılan tüm anayasaların yazım kurulunun toplantılarında ele alınacağı bilgisini paylaşan Bahra, “Yeni bir anayasa oluşturulacak. Önemli olan bunun adil ve özgür bir anayasa olması” değerlendirmesinde bulundu.

Bahra, Suriye Anayasası’nı Suriyelilerin yazacağını vurgulayarak, “Anayasa yabancılar tarafından yazılmayacak. Elimize herhangi bir taslak verilmedi. Tüm eski anayasa çalışmaları masaya yatırılacak” dedi.