Suriye Anayasa Komitesi yeniden toplandı!

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ikinci turu, 45 kişilik yazım kurulunun ilk oturumuyla başladı.

Suriye Anayasa Komite’nin, 45 kişilik yazım kurulu üyeleri, ikinci turun ilk toplantısı için saat 12.00 sularında BM Cenevre Ofisi’nde bir araya geldi.

Heyetlerin kendi içlerinde yaptıkları toplantılardan sonra, saat 13.35’te BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen başkanlığında ikinci turun ilk toplantısı başladı.

İLK TUR TOPLANTILARI YOĞUN GEÇMİŞTİ

Pedersen, ilk tur toplantılarının ardından düzenlediği basın toplantısında, iyi bir başlangıç yaptıklarını ve görüşmelerin genel beklentiden daha iyi geçtiğini bildirmişti.

Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ilk turu, iki kademeli düzenlenmişti. 150 üyenin katılımıyla 30 Ekim’de başlayan ve 1 Kasım Cuma günü sona eren açılış toplantılarının ardından 45 kişilik yazım kurulu, 3-8 Kasım’da BM Cenevre Ofisi’nde yoğun müzakereler gerçekleştirmişti.

LAVROV: SÜRECİN BAŞARISIZ SONUÇLANMASINI İSTEYENLER VAR

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Nepal Dışişleri Bakanı Pradeep Kumar Gyawali ile başkent Moskova’daki görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Suriye Anayasa Komitesi’nin görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışmasının engellenmesi yönünde tehditlerin olduğunu belirten Lavrov, “Sürecin başarısız sonuçlanmasını isteyen çok taraf var. Bu durumda, Suriye’ye askeri müdahalede bulunma yönündeki eylemler haklı gösterilebilecek” dedi.

Komite’nin ilk toplantısının olumlu yönde gerçekleştiğini belirten Lavrov, “Taraflar, bu aşamada komitenin işleyişiyle ilgili bütün konularda mutabık kaldı” ifadelerini kullandı.

Batı ülkelerinin, Suriye Anayasa Komitesi sürecini daha önce engellemeye çalıştığını ifade eden Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Komitenin çalışması sürecinin engellenmesi yönünde her zaman tehdit var. Suriye Anayasa Komitesi sürecinin başarısız sonuçlanmasını isteyen çok taraf var. Bu durumda, Suriye’ye askeri müdahalede bulunma yönündeki eylemler haklı gösterilebilecek.”

Lavrov, Suriye meselesine ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının uygulanması yönünde adımların atılması gerektiğini kaydetti.

SURİYE ANAYASA KOMİTESİ’NİN HAZIRLANMASI

26 Eylül’de Birlemiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres imzalı belgede ilan edilen prosedür kurallarına göre, komite, büyük ve küçük olmak üzere iki yapıdan oluşuyor.

Büyük yapı, komite üyelerinin tümünü kapsıyor ve rejim, muhalefet heyeti ile sivil toplum temsilcileri olmak üzere üç gruptan oluşuyor. Küçük yapı ise üç listeden seçilen onbeşer kişiden meydana geliyor ve anayasanın yazımından sorumlu bulunuyor.

30 Ekim’de Cenevre’de başlayan Suriye Anayasa Komitesi toplantısına toplamdan 150 temsilci katılıyor. 150 kişilik üyenin toplantısı yarın sona eriyor. Daha sonra bu 150 kişiden 45 kişi seçilecek.

45 kişilik yazım kurulunun hazırladığı taslakları, 150 kişilik büyük yapının onaylaması, karar alınması için ise üyelerin en az yüzde 75’inin evet oyu gerekiyor.

Komitenin yapısıyla ilgili en dikkati çeken husus ise iki eşbaşkana sahip olması.

Rejim ve muhalefetin, Türkiye, Rusya ve İran ile istişare ederek oluşturduğu ellişer kişi, nispeten kısa süre içinde belirlenmiş, ancak son liste, Esad rejiminin engeline takılmıştı. Rejim, sivil ve nispeten tarafsız görülebilecek adayların isimlerini bildirmek yerine üst düzey kamu kurumu yöneticileri gibi şahısların listeye girmesinde ısrarcı olmuştu.

ENKS’nin de içerisinde yer aldığı Muhaliflerin eşbaşkanlığını Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı Hadi El Bahra, rejimin eşbaşkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yer alan hukukçu Ahmed Kuzbari üstleniyor.

Muhalefetin içerisinde yer alan ENKS’den Dr. Abdulhakim Beşar ve Kamuran Haco katılıyor.

Demokratik Birlik Partisi’nden (PYD) ise kimse davet edilmemişti.