Suriye Anayasa Komitesi toplantısı yeniden başladı

 Şam’dan giden heyette yer alan 4 delegede yeni tip coronavirüs (Covid-19) tespit edilmesiyle askıya alınan Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının üçüncü turu yeniden başladı.

Beşşar Esad yönetimi, sivil toplum kuruluşları ve Suriye muhalefeti temsilcilerinden 15’er kişi olmak üzere toplamda 45 kişiden oluşan anayasanın yazımından sorumlu “küçük grup” üyelerinin toplantısı, 3 gün aradan sonra Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde yeniden başladı.

24 Ağustos Pazartesi günü İsviçre’de yapılan testlerde Covid-19 taşıdığı tespit edilen 4 kişi ise toplantılarda yer almadı.

Toplantılara başkanlık eden BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, soru almadığı ve kısa tuttuğu basın toplantısında, “Açıkça görüldüğü üzere güvenlik başlıca ve en öncelikli konu olmuştur.

Bu yüzden işi hiç şansa bırakmadık ve Anayasa Komitesi’ndeki küçük grubun (yazım ekibi) toplantılarını pazartesi derhal askıya aldık” dedi.

Pedersen, delegelere yapılan ilave testler sonucu İsviçre sağlık makamlarının verdiği tavsiye doğrultusunda toplantıların yeniden başlamasına karar verdiklerini söyledi.

Sosyal mesafe ve maske takılması başta olmak üzere gerekli ihtiyati tedbirlere sıkı şekilde uyulacağını vurgulayan Pedersen, “Sürecin bu aşamasında, BM Cenevre Ofisi’nde sadece testleri negatif çıkan üyelerle yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

Pedersen, üçüncü tur görüşmeleri için Cenevre’ye temsilciler gönderen Türkiye, Rusya, İran ve ABD gibi ülkelere atıfta bulunarak, “Ayrıca, BM öncülüğündeki Suriye barış süreci için kilit uluslararası oyunculardan güçlü bir destek sinyali aldım” ifadesini kullandı.

Özel Temsilci Pedersen, görüşmelerin 29 Ağustos Cumartesi gününe kadar süreceğini sözlerine ekledi.