Süleyman Soylu’nun, Sezgin Baran Korkmaz’a ait olan uçakta görüntüsü ortaya çıktı

Kara para aklama suçuyla Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’a ait uçağı kullandığı iddialarına ‘Başka uçak yoktu’ diyen Soylu’nun, uçağa binerken çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2017’deki seçim döneminde ABD’nin talebi üzerine kara para aklama suçu nedeniyle tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’a ait bir uçağı kullandığı iddia edilmişti. Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, Kanadalı Bombardier firmasının 54 milyon dolar değerindeki, TC-YYA kuyruk numaralı Global tipi uçağın başka birçok gazeteci ve siyasetçi tarafından da kullanıldığını öne sürmüştü. Soylu ise bu iddiaları kabul etmiş ancak kendini ‘Başka uçak yoktu’ sözleriyle savunmuştu. Süleyman Soylu’nun bu uçağa binerken çekilen görüntüsü ortaya çıktı.

44 BİN DOLARA KİRALANDI

Halktv.com.tr’de yer alan haberde, İçişleri Bakanlığı ise haberle ilgili açıklamada bulunarak, Soylu’nun Korkmaz’ın uçağında seyahat ettiği yönündeki haberi kısmen doğruladı. Bakanlığın açıklamasında, kiralamanın Söğüt Havacılık A.Ş.’den yapıldığı, şirketin elinde ‘uçak kalmaması’ nedeniyle, şirketin Korkmaz’a ait olan Borajet’ten kiralama yaptığı belirtildi. Açıklamada, kiralamaya ilişkin fatura da paylaşıldı. Kiralamaya ait faturanın Soylu’nun sahibi olduğu Engin Sigorta’ya kesildiği ve kiralama bedelinin 165 bin 808 TL (44 bin dolar) olduğu görüldü.

Cumhuriyet’te yer alan haberde ise Mollaveisoğlu yazısında şu ifadeler yer almıştı:

“Kanadalı Bombardier firmasının 54 milyon dolar değerindeki, TC-YYA kuyruk numaralı Global tipi uçağı kara para aklamak iddiası ile tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın uçan sarayı idi… Elime ulaşan bilgilere göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu uçağı özellikle seçim döneminde neredeyse özel taksisi gibi kullanmış… Korkmaz’ın uçan sarayı ile gazetecilerden bürokratlara çok sayıda “ünlü” ismi özel olarak uçurduğu, özellikle İstanbul, Bodrum arasında bu uçağın durmaksızın sefer yaptığı iddialar arasında…”

Konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, uçak kiralamasının Söğüt Havacılık A.Ş.’den yapıldığını ancak elinde ‘uçak kalmayan’ şirketin Sezgin Baran Korkmaz’a ait olan Borajet’ten kiralama yaptığını kaydetmişti. İçişleri Bakanlığı’nın paylaştığı faturada, kiralama için 165 bin TL bedel ödendiği ve faturanın Soylu’nun sahibi olduğu Engin Sigorta’ya kesildiği görülmüştü.