Şule Çet’in kişisel bilgilerini mahkemeye delil olarak sunan avukata hapis cezası

Ankara’da, üniversite öğrencisi Şule Çet’in bir plazanın 20’nci katından atılarak öldürülmesiyle ilgili sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın müebbet ve 12 yıl hapis cezalarına çarptırıldığı davada sanıkların avukatı Levent Ekmen, Çet’in okul notlarını içeren transkripti ile reçetesini, “intihara meyilli olduğunu” iddia ederken delil olarak sunması nedeniyle mahkum oldu.

Sanık Çağatay Aksu’nun avukatı Levent Ekmen, ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aksu’nun anne ve babası hakkında da aynı suçtan suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

Çet ailesi, Ekmen hakkında, Şule Çet’in özel hayatına yönelik bilgileri hukuka aykırı şekilde temin ettiği, kişisel veri niteliğindeki reçete ve transkripti mahkemeye ibraz etmek suretiyle adil yargılamayı etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sonunda Ekmen hakkında Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Çağatay Aksu’nun babası Sayit Aksu, Şule Çet’e ait belgeleri avukata kendilerinin verdiğini ileri sürerek “Bir tanesi Adana Yüreğir Hastanesi’nden alınan rapor, bir tanesi de transkript. Bizim devraldığımız bir iş yeri vardı. Oradaki çalışanları işten çıkarmıştık. Şule Çet de oradaki eski çalışanlardandı. Ancak paraya ihtiyacı olduğu için onu işten çıkarmadık. Eski patronu özlük dosyasını bize vermişti. Olaylar olduktan sonra oğlum bu dosya içerisindeki bir raporu avukatına verdi. Bu raporun özlük dosyasına nasıl girdiğini, kim tarafından verildiğini ben bilmiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Levent Ekmen’e ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma’ suçunu işlediği kanatine vardı. Ekmen’e TCK’nın 136/1 maddesi kapsamında önce 3 yıl hapis cezası verirken, bu cezayı duruşmalardaki olumlu tavrı nedeniyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına düşürdü.