Sudan’da ordu birlikleri ile “paralel ordu” arasında çatışma başladı

Sudan’da ordu ile “paralel ordu” olarak nitelenen Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), arasında başkent Hartum olamak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde çatılmalar yaşanıyor. Ordu, HDK’yi “isyancı güç” ilan etti.

Ülkenin çeşitli kentlerinde sabah saatlerinden bu yana yoğun silah seslerinin yükselmesinin ardından Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), ordu birliklerinin başkent Hartum’daki karargahlarına kapsamlı saldırı düzenlediğini duyurdu.

Sabah başlayan çatışmaların ardından orduya ait savaş jetleri, başkent Hartum’daki bazı noktaları bombaladı. Savaş uçakları, çatışmaların yoğun olarak devam ettiği havalimanı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Genelkurmay Başkanlığı gibi noktaların yakınında yarım saat kadar alçak irtifada uçtu.

Uçaklar, ordu ile HDK güçlerinin çatıştığı bazı noktaları bombaladı.

Ordudan yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetlerimiz, isyancı Hızlı Destek milislerinin sorumsuz eylemlerini sona erdirmek için niteliksel operasyonlar yürütüyor” ifadesi kullanıldı.

Bu sırada Hartum’un çeşitli noktalarında konuşlu HDK güçleri, uçaksavarlarla jetlere karşılık verdi.

HDK’nin başkent Hartum ve bazı kentlerdeki havalimanlarını ele geçirdiğini açıklamasının ardından Sudan ordusu, tüm üs ve havalimanlarının kontrolünde olduğunu duyurdu.

Sudan ordusu, sabah saatlerinden bu yana çatışma yaşanan Hızlı Destek Kuvvetlerinin devlet ve milli güvenlik için tehdit oluşturan “isyancı güce” dönüştüğünü bildirdi.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, “HDK, Spor kenti çevresinde ve diğer noktalarda güçlerimize yönelik saldırı girişiminde bulunmuş ve HDK’nin ihanet hareketine silahlı kuvvetlerimiz karşılık veriyor” ifadesi kullanıldı.

Ordu, HDK’yi “isyancı güç” ilan etti

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“HDK, devlet ve milli güvenlik için isyancı güce dönüştü. Şu anda silahlı kuvvetler ile isyancı Hızlı Destek Güçleri arasında stratejik noktalarda çatışmalar yaşanıyor. HDK, isyankar davranışlarını örtbas etmek için onlara saldırdığına dair yalanlar yayıyor.”

HDK: Vatandaşlar yanımızda dursun

HDK’den yapılan açıklamada ise “Güçlerimize eş zamanlı düzenlenen saldırıların adından kendimizi müdafaa ediyoruz. Kazanımları korumak için vatandaşları yanımızda durmaya çağırıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Hızlı Destek Kuvvetleri, Meravi Havaalanı ve Askeri Hava Üssü ile Hartum Uluslararası Havalimanı’nın kontrolünü ele geçirdiğini öne sürdü.

Başkent Hartum’da havalimanı çevresi ile Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Bakanlığının da içinde yer aldığı ordu genel karargahı çevresinde yoğun çatışmalar devam ediyor.

Hartum Uluslararası Havalimanı ile ordu genel karargahı çevresinde yoğun duman yükseliyor. Havalimanında hava trafiği durdurulurken başkenti diğer kentlere bağlayan köprülerin tamamı ulaşıma kapatıldı.

Görgü tanıkları, Hızlı Destek Kuvvetlerinden bir grubun devlet televizyonunun çevresini kuşattığını bildirdi.

Ordu, yaptığı son açıklamada HDK’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve ordu karargahını ele geçirdiği iddialarını yalanladı.

HDK, eski rejim döneminde Darfur’da isyancılara karşı savaşmak, sınırları korumak ve asayişi sağlamak amacıyla milis yapılanma şeklinde oluşturuldu. 2013’te Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatına bağlanan HDK’nin on binlerce mensubu bulunuyor.

Sudan ordusu, “paralel ordu” gibi hareket eden HDK’nin kendisine bağlanmasını istiyor, HDK ise bunun ancak sivil yönetime geçilmesinin ardından mümkün olabileceğini belirtiyor.