Sudan’da Beyaz Nil Eyaleti muhaliflerin eline geçti

Sudan’ın başkenti Hartum ve çeşitli kentlerde ekonomideki kötü gidişatı protesto için düzenlenen gösteriler sebebiyle Sudan’ın Beyaz Nil eyaletinde olağanüstü hal (OHAL) ve dışarı çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından gösteriler devam ederken Beyaz Nil eyaleti muhaliflerin kontrolüne geçti.

Gösterilerin ardından Beyaz Nil eyalet valisi ve ailesinin bilinmeyen bir yere kaçtığı ve halkın valinin evi ile bazı devlet binalarını  ateşe verdiği bildiriliyor.

Hartum’un güneyinde yer alan Beyaz Nil eyaleti 2 milyon nüfusa sahip.

Bu arada Sudan hükümeti ülkede son bir kaç günde düzenlenen gösterilerde ölü sayısını 8 olarak açıklarken muhalifler ise bu rakamı 28 olarak açıkladılar.

Bu arada eyaletteki yüksek öğretim dahil bütün okullardaki eğitim ve öğretime ara verildiği bildirildi.

Beyaz Nil eyaletine bağlı Rabak kentinde dün  göstericiler iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin merkezini ateşe vermişti.

Başkent Hartum’da çeşitli bölgelerde toplanan eylemciler doların aşırı yükselmesi nedeniyle ekmek, yakıt, tüp gibi ürünlerde görülen aşırı fiyat artışı ve ekonomik krizi protesto etmişti.

Kuzey Kordofan eyaletine bağlı El-Ebyad kenti ile Nil Nehri eyaletine bağlı Atbara kentleri de benzer protestolara sahne oldu.

Atbara ve Port Sudan gibi kentlerde çarşamba günü başlayan ve perşembe günü başkent Hartum’a sıçrayan gösterilerde eylemciler, doların aşırı yükselmesi nedeniyle ekmek, yakıt, tüp gibi ürünlerde görülen aşırı fiyat artışı ve ekonomik krizi protesto ediyor.