Sudan’da 30 yıllık İslamcı yönetimi bitirecek adım: ‘Anayasa din-devlet ayrılığı ilkesine dayanmalı’ uzlaşısı

Sudan’da Ömer el Beşir’in 30 yıllık İslamcı diktatörlüğünün halk ayaklanmasını müteakip ordu tarafından devrilmesi sonrası, geçiş hükümeti ile isyancı silahlı gruplar arasındaki görüşmelerde, din ile devlet işlerinin ayrılmasına karar verildiği belirtildi.

Etiyopya başkenti Addis Ababa’da perşembe günü ilkeler bildirisine imza atan Sudan Geçiş Hükümeti Başbakanı Abdalla Hamdok ile Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütünün Hilu fraksiyonu lideri Abdül Aziz el Hilu’nun dinle devleti birbirinden ayırmayı kabul ettiği öğrenildi. 

30 yıllık İslamcı yönetimin bitecek olması anlamına gelen bildiride, “Sudan’ın tüm yurttaşlarının haklarının güvence altına alındığı demokratik bir ülke olabilmesi için anayasada din ile devlet ayrılığı ilkesi temel alınmalıdır, bunun yokluğu halinde kendi kaderini tayin hakkına saygı gösterilmelidir” denildi. 

“Devletin resmi dini olmayacak. Hiçbir yurttaş din temelinde ayrımcılığa uğramayacak” vurgusu yapan bildiride Sudan’daki çeşitliliğin tanınması ve saygı görmesine de yer verildi:

“Sudan çok ırklı, çok etnisiteli, çok dinli ve çok kültürlü bir toplumdur. Bu çeşitliliklerin tam tanınması ve tatbiki teyit ve tasdik edilmelidir.”

Bildiri, geçiş hükümetinin iç savaşa son verme amacıyla 5 silahlı isyancı grupla yürüttüğü görüşmelerde ‘tarihi’ barış anlaşması imzalamasından bir hafta sonra geldi. SPLM-N içindeki iki büyük fraksiyon, laik bir sistemi garanti etmeyen bir barış anlaşmasını imzalamayacaklarını açıklamıştı.