Starbucks, “Irkçılık ön yargısı” nedeniyle 8 bin mağazasını yarım gün kapatıyor

Haber Merkezi I Starbucks, ABD genelindeki 8 binden fazla mağazasını 29 Mayıs Salı günü öğleden sonra “ırkçılık ön yargısı” eğitimi nedeniyle kapalı tutacağını açıkladı.

Merkezi ABD’de bulunan uluslararası kahve zinciri Starbucks, ABD genelindeki 8 binden fazla mağazasının 29 Mayıs Salı günü öğleden sonra “ırkçılık ön yargısı” eğitimi için kapalı olacağını duyurdu.

Starbucks’tan yapılan açıklamada, kararla ilgili olarak, “mağazalarda ayrımcılığı önleyici ırkçılık ön yargısı eğitimi verileceği” bildirildi. Açıklamada, söz konusu eğitimin, şirketin 175 binden fazla çalışanını kapsayacağı bilgisine yer verildi.

Geçen perşembe günü ABD’nin Philadelphia kentindeki bir Starbucks mağazasında, iki siyahi Amerikalı, şube müdürünün “Ya sipariş verin ya da gidin!” sözleri sonrasında, müdürün şikayeti üzerine “izinsiz giriş” iddiasıyla tutuklanmıştı. Olayı kameraya çeken diğer bir müşterinin görüntüleri yayımlaması sonrası, mağazanın önünde protestolar yaşanmış, olay sosyal medyada geniş tepki toplamıştı.

Kahve Zinciri Starbucks’ın İcra Kurulu Başkanı (CEO) Kevin Johnson, ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentindeki Starbucks şubesinde yaşanan ve marka için ırkçı profil çizen olay nedeniyle özür diledi.

Durumun düzeltilmesi için ellerinden geleni yapacaklarına söz veren Johnson, bir başka müşterinin telefonuna kaydettiği ve sosyal medyada hızla yayılan olay hakkında kapsamlı bir soruşturma yürütüleceğini açıkladı.

Videoyu izleyen Johnson, “Müşterilerin çektiği bu videoyu izlemek çok zor. Buradaki eylemler Starbucks’ın misyonu ve değerlerinin temsilcisi olamaz.” dedi.