Süleyman Soylu, işkence iddialarına yalanlayıp HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na “FETÖ’cü dedi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet eski Bakanı çalışanlarının Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gördüğü iddialarını yalanlayarak,HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu “FETÖ’cü” olarak nitelendirdi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan eski Adalet Bakanlığı çalışanları, darp edildiklerini, işkenceye maruz kaldıklarını anlatarak avukatlarına durumu anlatmıştı.

 Avukatlar da geçtiğimiz günlerde yaptıkları görüşmede müvekkillerinin çeşitli yerlerinde darp izi gördüklerini söyleyerek Ankara Barosu’na durumu iletti.

Süleyman Soylu, Emniyet Müdürlüğü İl Emniyet Müdürleri Toplantısı’nda, eski Adalet Bakanlığı çalışanlarının Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nde işkence gördüğüne dair iddialara ilişkin konuştu.

 “işkence, darp, tehdit olmadığını” söyleyen Soylu, “Türkiye insan haklarından yana olan duruşunda kararlıdır. İşkenceye sıfır tolerans milletimize taahhüdümüzdür”dedi.

Soylu, söz konusu işkence söylemlerinin asılsız olduğunu savunarak, “Bu iddialar, tutarsızdır, temelsizdir, yalandır ve iftiradır” ifadelerini kullandı.

İddiaları gündeme getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan isim vermeden zikreden Soylu, “Son zamanlarda FETÖ’nün TBMM’ye sızdırdığı bir milletvekili marifetiyle sürekli gündeme getirilmeye çalışılan bu iddialar…” ifadesini kullandı.

Twitter hesabından Soylu’nun bu sözlerine tepki gösteren Gergerlioğlu da, insan hakları savunucusu olduğunu vugulayarak, Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın Ankara Barosu’nun işkenceyle ilgili hazırladığı raporu görmezden geldiğini söyledi.

Gergerlioğlu, “Bana ‘Fetöcü’ demiş… Ben her zaman insan hakları savunucusu oldum Soylu, siz her devre uyan bir insan oldunuz, yarın da değişirsiniz..! İşkenceye kimliğe bakmaksızın karşıyım. İftiralarınız işkenceyi örtemez, Baro raporunu görmezden gelen tabii ki etiketlemeye, iftiraya sığınır” dedi.