Soylu: Antakya’daki her iki konuttan bir tanesi ya yıkılmış, ya ağır hasarlı ya da acil yıkılacak kapsamında

Maraş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Antakya’daki her iki konuttan bir tanesi ya yıkılmış, ya ağır hasarlı ya da acil yıkılacak kapsamında ” dedi.

Soylu, “Bundan sonraki soruşturmalara konu olacak binalardaki eksikliklerle alakalı süreçlerle alakalı da yargı gözetiminde, bakanlık birimlerimiz, bilirkişiler, savcılar ile bunların incelenmesi, bütün binalarda teker teker devam etmektedir. Kim eksiklik yapmışsa binanın yapımında, binanın yapımından sonra yapılanlar söz konusuysa bunların hepsinin tespit edilmeye yönelik bütün delillendirmeleri devam etmektedir. Bunlar yapılmadan enkaz kaldırılmamaktadır” diye konuştu ve devam etti:

“Yıkılan binalar var, zaten orada enkaz çalışması yapılıyor, ağır hasar ve acil yıkılacak binalar da var. Bunların içine girilmemesi yönünde tespitimiz var ama bu husus da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkililerinin vereceği onayla girilebilecektir. Güvenlik ekiplerimizle girilecektir.”

Soylu sözlerine şöyle devam etti:

“Binaların üzerlerine bir numaralandırma yapılıyor. Devam eden alınacak enkazlar numunesi alınmış ve artık enkaz kaldırma yapılabilir ölçüde olacaktır. Bu enkazlar kaldırılırken oluşturulan sistem çerçevesinde enkazların sahipleri orada olabilecek. Bu da bazen belki kıymetli veya enkazın içinden alabilecek birtakım eşyalar olabilir diye”

“Burası bir daha ayağa kalkmaz şeklinde değerlendiren vatandaşlarımız, şöyle söylüyorlar, bu şehir bir daha kurulmayacak, tahliye edilecek diyorlar. Kahramanmaraş’ta da var, Hatay’da da var. Bu şehirler sağlam zemin üzerinde yeniden bu vatandaşlarımızın şehri olarak hayatiyetine devam edecektir.

Deprem bölgelerinde salgın hastalık, bağırsak enfeksiyonu yayılımı söz konusu olmadığını söyleyen Soylu, “Sağlık yetkililerimizin dikkati en üst seviyede” dedi.