Son köyde IŞİD ile SDG arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor

ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Doğu Deirezzor’da IŞİD’in elinde tuttuğu son bölge olarak gösterilen alanı ele geçirmek için başlattığı operasyona devam ediyor.

SDG sözcüsü Mustafa Bali, “IŞİD güçlerimize geri saldırı düzenledi. Roket, hava saldırıları ve çatışmalar ile cevap veriyoruz” dedi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü de SDG’nin IŞİD bölgesine doğru ilerlemeyi sürdürdüğünü söyledi. Ancak, IŞİD tarafından döşenen mayınların, tünellerin ve IŞİD keskin nişancılarının SDG’nin ilerleyişini yavaşlattığı belirtildi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteklediği SDG, Suriye’nin doğusundaki petrol zengini Deyr ez Zor bölgesinden IŞİD’i çıkarmak için Eylül ayında operasyon başlatmıştı. Aralık ayından bu yana çocuk ve kadınlar başta olmak üzere çok sayıda kişinin bölgeden kaçtığı belirtiliyor.

Suriye Demokratik Güçleri, operasyonun birkaç gün içerisinde tamamlanmasını bekliyor. Operasyona havadan destek sağlayan koalisyon güçleri, IŞİD’lilerin 4 kilometre karelik bir alana sıkıştığını aktarıyor.

Bali, “El Bağdadi’nin Suriye’de olduğunu düşünmüyoruz” dedi. Çoğu IŞİD’linin Suriye’nin Bedia çölüne kaçtığı tahmin ediliyor. IŞİD, 2014 yılında Irak ve Suriye’nin kuzeyinde İngiltere büyüklüğünde bir alanda halifelik ilan ettiğini duyurmuştu.

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş, 360 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Milyonlarca kişi aralarında Türkiye’nin de olduğu komşu ülkelere kaçmak zorunda kaldı.