Son 2 günde 4 polis intihar etti

Türkiye’de son 2 günde 4 polisin intihar ettiği bildirilirken son olarak İstanbul’da görevli polis Enes Sayhan intihar etmeden önce bir mektup bırakarak “mobbinge uğradığını” bildirdi.

İstanbul Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğünde görevli polis Enes Sayhan, İl Emniyet Müdürlüğü binasındaki Personel Şube Müdürlüğü’nde kafasına ateş ederek intihar girişiminde bulundu.

Halk TV’nin haberine göre Sayhan, hakkındaki soruşturması nedeniyle 8 ay açığa alınmış, ardından mesleğe geri dönmüştü.

Sayhan için emniyette ihraç edildiği birime geri dönülmeme gibi bir prosedür işletildiği aktarılırken, emniyet kaynaklarının “Bir süredir üstleriyle sorun yaşıyordu” ifadelerini kullandıkları kaydedildi.

Öte yandan Oda TV’de yer alan haberde ise intihar eden polis Sayhan’ın mektubuna yer verildi.

Mektupta kendisinin “intihara sürüklendiğini” savunan Sayhan, “Mobbinglerle, sürgünlerle suçsuz olmama rağmen haksız soruşturmalarla beni intihara sürüklediler. Adalete inancım kalmadı başka çıkış yolu bırakmadılar. Mesleğimi sevmekten ve çok çalışmaktan başka bir suçum yok. Delilsiz, suç isnatsız bir dosya uydurarak beni koruma büroya gönderdiler. ‘Suçsuzum’ dedim ‘İnceleyin soruşturma yapın’ dedim dinlemediler. Dosyanın kapağını bile açmadan yıllarca zulmettiler” ifadelerini kullanıyor.

Devamında ise Sayhan “Öyle bir dönemdeyiz ki memura zulmeden takdir alıyor” diyor ve “nöbet kulübesinde yaşananlara hazmedemediği” için kanser olduğunu belirtiyor.

Emniyet Teşkilatı Sendikası’nın resmi hesabında da Sayhan’ın mektubu paylaşıldı.

Son 2 günde 4 polis intihar etti

Öte yandan son 2 günde 4 polisin intihar ettiği kaydedildi.

Polis Sayhan’ın intihar girişimiyle birlikte 2 günde intihar eden polis sayısı 4’e yükseldi.

İntiharların İstanbul, Ankara, Zonguldak ve Nevşehir’de gerçekleştiği aktarıldı.

Emniyet Teşkilatı Sendikası ise paylaşımında “Son 24 saatte 5 polis intihar etti” bilgisine yer verdi.

CHP’li Bakan: Son 26 saatte 4 polis intihar etti, cinayetlerin sebebi sizsiniz

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü Murat Bakan da “#PolislerİntiharEdiyor” etiketi kullanarak intiharlara ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan şunları yazdı:

“Defalarca çağrı yaptım. Araştırma komisyonunu kuralım. Eğer bu komisyonun kurulmasına oy vermezseniz bundan sonraki polis intiharlarının her birinde vebaliniz olur dedim.

Hep reddettiniz. Son 26 saatte 4 polis intihar etti. Cinayetlerin sebebi sizsiniz!”

Polis intiharları sıklıkla gündem olurken son olarak İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi yöneltmişti.

Soylu, polis intihar vakalarının neden son bulmadığı ve bu intiharların sebeplerinin neler olduğuna yönelik soruya, “soru önergesinde bahsi geçen polis intiharlarına ilişkin soruşturmalar, adli ve idari süreç içerisinde yürütülmektedir” yanıtını vermişti.