Sokağa çıkma yasağının olduğu, Soma’da şirketler kısa mesajla madencileri işe çağırdı, madenciler İznews’e konuştu

Sokağa çıkma yasağının başlamasının ardından Soma’daki bir maden ocağı işçileriyle görüştük; Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle iki haftalık ücretsiz izin sonrası 2 günlük sokağa çıkma yasağının getirilmesine rağmen Soma’daki maden ocağı şirketlerinin yasağa uymayarak işçilerini işe çağırdığı bildirildi.

Polyak Eynez Maden şirketinde çalışan bir maden işçisiyle konuştuk. Çalıştığımız maden ocağı şirketinin İnsan Kaynakları tarafından kısa mesajla bilgilendirilerek işe çağrıldıklarını söyledi.

İnsan Kaynakları tarafından atılan mesajda “Değerli çalışanımız normal çalışma düzenimize devam etmekteyiz. Herkesin standart servisleriyle kendi vardiyasında işe gelmesi gerekmektedir. Çalışma düzenimizde bir değişiklik olduğunda tüm çalışanlarımıza tekrar bilgi verilecektir.”

Polyak Eynez Maden Şirketi alınan tedbirleri yerine getirmediği ve sokağa çıkma yasağı olmasına işçileri çalışmaya zorlayarak can güvenliğini tehlikeye attığı öğrenildi.

Dün 3 işçinin yaşamını kaybettiği İMBAT Maden Ocağı Şirketi dahil, DEMİR EKPRES ve birçok büyük şirket çalışma faaliyetlerini durdurmadan devam ettiğini beyan eden işçiler, “çalışan işçilerin güvenliği yok, normal şartlarda İzmir-Soma arası geçişlerde yasak, fakat maden şirketlerinde çalışan işçileri taşıyan servisler durdurulmuyor, herhangi bir kontrol ve tedbir söz konusu değil. Büyük Maden Ocağı şirketlerinin iki günlük sokağa çıkma yasağından haberleri var ve buna rağmen yasak uygulanmıyor. Çünkü, şuan çalıştığımız Polyak Eynez Maden Ocağı Şirketi dörder kişinin kalacağı şekilde 200 konteyner getirdi. 30 Hazirana kadar işçileri yatılı olarak burada tutulacaklar ve çalışmaya devam edilecek.”

Özel Haber/Çiğdem AY