SOHR: Afrin’de iki Kürt öldürüldü

Afrin’de bir genç Türkiye’ye bağlı silahlı gruplardan olan El Hemzat tarafından öldürülürken bir gencin de Türkiye sınırından girerken jandarmanın ateş açması sonucu hayatını kaybettiği kaydedildi.

Rojava Özerk Yönetimi’ne yakın kaynaklar dün (10 Aralık) Afrin kentine bağlı Marat köyünde, yönetimle ilişkileri olduğu gerekçesiyle El Hemzat adlı grubun üyelerinin bir eve baskın düzenlediğini, evin içinde ateş açtıklarını ve bir gencin öldürüldüğünü annesinin ise ağır yaralandığını bildirdi. Gencin kimliği ve yaşına ilişkin bilgilere yer verilmedi.

Aynı kaynaklar, kentteki güvenlik birimlerinin olaya ilişkin hiçbir inceleme yapmadığı belirterek bu tür olayların Türkiye’ye bağlı gruplar tarafından sık sık yapıldığı bilgisini geçti.

Öte yandan Cerablus’a yakın resmiyette Halep’e bağlı olan El Rai kenti kırsalında Suriyeli bir gencin Türkiye tarafına geçmek istediği, jandarmanın ateş açtığı ve söz konusu gencin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin kontrolü altında olan El Rai kentinde yaşanan olayın dün gerçekleştiğini belirtti.

SOHR’un haberinde yine öldürülen gencin kimlik bilgilerine dair bilgi kamuoyu ile paylaşılmadı.

Gencin cenazesinin El Rai Hastanesi’ne kaldırıldığını belirten SOHR, 4 Aralık’ta da Serê Kaniyê kırsalında da jandarmanın ateşi sonucu bir kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

SOHR, 2022’nin başından beri şu ana kadar 21 sivilin sınırda hayatını kaybettiğini de açıkladı. Rudaw, iznews