Sivil Kürtler IŞİD’e karşı silahlandı

IŞİD, Germiyan İdaresi sınırları içerisindeki eylemlerinin artması üzerine bölgede yaşayan Kürt sivillerler silahlanmaya başladı.

K24’e konuşan Germiyan İdaresi’ne bağlı Zengabad bölgesinde yaşayan Kürt siviller, IŞİD’in saldırılarına karşı canlarını ve mallarını korumak için silahlandıklarını ifade ediyor.

Germiyan’a sınır olup Peşmerge’nin kontrolünde olmayan bölgelerden IŞİD saldırlarının gerçekleştiğini kaydeden Zengabadlılar, Peşmerge’nin bölgeye daha fazla güç göndermesini istiyor.

Saldırların Gulale (Celevla), Kuleçu ve Zengabad bölgelerinde artış gösterdiğini kaydeden siviller, bölgede yaşayanlardan evlerini terk edenlerin olduğunu, bazılarının da silahlanıp köylerini korumaya başladığını belirtiyor.

Öte yandan, Peşmerge Bakanlığı tarafından verilen talimat doğrultusunda, bölgeye takviye güç gönderildi.

Peşmerge güçleri, IŞİD’in sızma ihtimalinin olduğu yolları kapatma çalışmalarına başlarken, bölgede askeri üs kurma çalışmaları da yoğunlaştırıldı.

Peşmerge kaynakları ise, Peşmerge kuvvetlerinin bölgeye intikal ettiğini ve söz konusu bölgede yaşayan tüm sivillerin can ve mal güvenliğinin korunacağını aktardı.

140’ıncı madde kapsamında olan Xaneqin’e sınır bölgede, IŞİD tarafından son aylarda sık sık saldırılar gerçekleştiriliyor.