Sisi’yi 2034’e kadar iktidarda tutabilecek değişiklik ilk oylamada meclisten geçti

Mısır’da Cumhurbaşkanı’nın görev süresini 4 yıldan 6 yıla çıkması gibi maddeleri içeren anayasa değişikliği teklifi meclisten geçti. Yeni değişiklik ile, Abdulfettah el-Sisi 2034’e kadar görevde kalabilecek

Mısır resmi haber ajansı MENA’da yer alan habere göre, mecliste düzenlenen oturumda 596 milletvekilinden 485’inin oyu ile yeni anayasa değişikliği kabul edildi. Değişiklil ile birlikte 2022’de görev süresi dolan Sisi 2034’e kadar Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturabilecek.

Meclis iç tüzüğü gereği, milletvekillerinin üçte ikisinin (396) onayının ardından maddelerin Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesine geçiliyor.

Komisyonun en fazla 60 gün içerisinde çalışmalarını tamamlayıp raporunu hazırlaması ve değişiklik yapılan maddelerin son halinin görüşülmesi için yeniden meclise sunması gerekiyor.

Genel kurulda yapılacak son görüşmenin ardından değişiklikler, referandum tarihinin belirlenmesi için Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’ye sunulacak.

Muhalifler sosyal medyadan kampanya başlattı

Mısır içinde ve dışındaki muhalifler ise değişikliğe karşı çıkıyor. Teklifin meclise sunulduğu gün sosyal medya üzerinden “Anayasa Değişikliğine Hayır” kampanyası başlatan muhalifler, 5 Şubat’ta 11 siyasi partinin bir araya geldiği “Anayasayı Savunma Koalisyonu” kurmuştu.