Şırnak Barosu: Zırhlı araçların çocukların yaşam alanlarından, ara sokaklardan çekilmesi gerek

Şırnak’ın İdil ilçesine zırhlı aracın çarparak ölümüne neden olduğu 7 yaşındaki Miraç Miroğlu’nun ailesini ziyaret eden Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, aracı kullanan polisin hiç gözaltında kalmadığını, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Polisin çocuğa çarptıktan sonra bizzat hastaneye götürdüğü ve ardından cenazeye katıldığı bilgisini doğrulayan Dilsiz, Baro olarak bu tür olayların son bulması için zırhlı araçların çocukların oyun sahalarından çekilmesi ve sokak aralarına girmesinin önlenmesi gerektiğini düşündüklerini kaydetti.

“Bu olaya münferit olarak bakmıyoruz”

Ailenin şikayetçi olduğunu ve Şırnak Barosu olarak avukatlıklarını üstlendiklerini kaydeden Avukat Rojhat Dilsiz, soruşturma süreciyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Soruşturma başlatılmış durumda. Aile tabii ki şikayetçi. Sanığın ifadesi alındı, ifadeden sonra serbest bırakıldı. Hiç gözaltında kalmadı. Olaydan sonra çocuğu hastaneye götürmüş. Cenaze törenine katıldığı bana da söylendi. Ancak biz bu olaya münferit olarak bakmıyoruz. Son zamanlarda özellikle zırhlı araç çarpmasına bağlı çok sayıda ölüm gerçekleştiği için, bunların en azından son bulması için soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yapılması, sorumluların açığa çıkarılıp hak ettikleri cezaya çarptırılmaları gerektiğini düşünüyoruz.”

Acılı ailenin durumu hakkında da bilgi veren Avukat Dilsiz, “Ailenin olay anına ilişkin bir görgüsü yok. Çocuklarını kaybetmişler. Dolayısıyla onlar da kanunun gereğinin yerine getirilmesini ve hakkettiği cezaya çarptırılmasını istiyorlar” dedi.

‘Savcılıkla görüştük’

Zırhlı araçların bölge illerinde sık sık kazalara karışması ile ilgili de değerlendirmeler yapan Dilsiz şöyle devam etti:

“Öncelikle zırhlı araçların çocukların yaşam alanlarında bu derece yoğunlukta olması ve pervasızca hareket etmesi normal değil. Bu durumların sona ermesi için girişimlerde bulunacağız. Yani güvenlik gerekçesiyle deniliyor ama çocukların yaşam alanlarında onlarca tonluk zırhlı araçlar dolaşıyor. Tabii biz şunu söylüyoruz yani bilinçli olarak aracı kullanan şoför gidip çocuğu ezdi demiyoruz, demeyiz de. Elimizde buna ilişkin doneler yok. Biz hukukçuyuz sonuçta. Hukuki olarak her dosyada olduğu gibi kanunun gereği neyse onun uygulanmasını istiyoruz. Buna göre bir değerlendirmenin yapılmasını, yargılamanın bu şekilde yürütülmesini istiyoruz. Savcılıkla görüştük onlar da en nihayetinde yasaya göre hareket ediyorlar, ‘Gerekli evrakları istedik. Kaza raporudur, kamera görüntüleridir. Ona göre değerlendirmemizi yapacağız’ diyorlar. Bu kişi zaten tutuklanmadı, kaza olduğu söyleniyor. Soruşturma dosyasına bir şey eklenmezse muhtemelen tutuksuz şekilde devam edecek. Bu olayların son bulması için çözüm önerilerinin sunulması gerekiyor. Güvenlik boyutu farklı ama zırhlı araçların bu şekilde şehir içinde, sokak aralarında dolaşmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Zaten dosya yeni olduğu için ayrıntılarını vakıf değiliz açıkçası.”