Sinema filmleri ile ilgili kanun meclisten geçti

Sinema sektöründeki rekabeti artırmak amacıyla meclise taşınan Dizi ve film Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, TBMM’de kabul edildi

Kanunla birlikte gösterime girecek dizi ve filmler 8  kişilik bir komisyon tarafından değerlendirilecek. Komisyon tarafından uygun bulunmayan dizi ve filmler yayınlanmayacak ve dağıtıma sokulmayacak.

Yeni dizi ve sinema filmi kanunu ile  reklam süresi  en fazla 10 dakika, fragman gösterim süresi en az 3, en fazla 5 dakika olarak belirlendi. Bununla birlikte artık biletin yanında başka bir ürünün satılması da yasaklanıyor.

Kabul edilen kanunla proje geliştirme, ilk uzun metrajlı kurmaca film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film yapım, kısa film yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile yerli film gösterim destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere, sayısı dördü geçmemek üzere destekleme kurulları oluşturulacak.