Sinaa Cezaevi’nde tutuklu bulunan IŞİD’liler isyan girişiminde bulundu!

Heseke’deki Sinaa Cezaevi’nde tutuklu bulunan IŞİD’liler bir kez daha isyan girişiminde bulundu. Edinilen bilgilere göre İç Güvenlik Güçleri hapishanede güvenliği sağladı.

Kuzey Suriye’nin Heseke ketinin güneyinde bulunan Ghuwayran mahallesindeki Sinaa Cezaevi’nde tutuklu bulunan IŞİD üyesi mahkumlar dün akşam birkez daha isyana kalkıştı.

Akşam saat 21.00 sıralarında başlayan isyan girişiminin sabaha kadar sürdüğünü bildirildi.

Mahkumların isyan sırasında hapishane duvarlarını ve kapılarını yıkmaya çalıştığı öğrenildi.

Öte yandan, IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyona ait helikopterlerin Heseke kenti semalarında alçak irtifadada uçtukları görüldü.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (SDG) kontrolü altında bulunan hapisanede başlatılan girişimin İç Güvenlik Güçleri tarafından yapılan müdahale ile sonlandırıldığı bildirildi.

Cezaevi yetkilileri IŞİD’li tutukluların son bir ayda üç kez aynı girişimde bulunduğunu belirterek, koalisyon ülkeleri ve Avrup tutuklu IŞİD’liler için harekete geçmediği müddetçe örgüt üyelerinin Kuzey Suriye tönetimi için ağır bir yük ve tehdit olmaya devam edeceğini söyledi.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) de güvenlir kaynaklardan aktardığı haberinde, IŞİD’li mahkumların “ailelerinin kendilerini hapishanede ziyaret etmelerine izin verilmesini talep ettiğini ve adil yargılanma çağrısı yaptıklarını” bildirdi.

IŞİD’li mahkumlar 3 Mayıs’ta da aynı hapishanede isyana kalkışmıştı.

 SOHR ayrıca girişim sırasında SDG’nin bölgedeki güvenliği en üst seviyeye çıkardığını aktardı.

DSG’nin kontrolündeki hapishanelerde yaklaşık 10 bin IŞİD’li tutuklu bulunuyor. Sanaa Cezaevi bunlardan en büyüğü.