Silahlı gruplar Afrin’de Ezidi vatandaşın benzinliğine ve evine el koydu

Afrin’de silahlı gruplar  Ezidi bir vatandaşın benzinliğine ve villasına el koydu.

Afrin kentinde Suriye Milli Ordusu’na (SMO ) bağlı silahlı bir grup 4 yıldır Ezidi Kürt vatandaşının benzinliği ve villasına el  koyduğu bildiriliyor.

Erbil merezli Rûdaw konuşan konuşan Ezdina Derneği Sorumlusu Ali İso, SMO bünyesindeki Melikşah Tugayı’nın komutanı Fadi el Deri’nin Qestela Cindo köyünde yaşayan Arih Sabri Hiso isimli Efrinli Ezidi vatandaşın villasına ve benzinliğine 4 yıldır el koyduğunu söyledi.

Afrinli vatandaşların mal ve mülklerini geri almak amacıyla kurulan Kürt Yasa Komitesi Yönetim Kurulu üyesi ve avukat Hüseyin Norlo Naso, Efrinlilerin mülklerini geri alınması için oluşturulan söz konusu komitenin etkisiz olduğunu, hatta komitede yer alan bazı üyelerin Afrinli vatandaşların mallarına el koyduğunu belirtiyor.

Ezdina Derneği Sorumlusu Ali İso ise Efrinlilerin mülklerinin gerçek sahiplerine verilmesi için kurulan komitenin işlevsiz olduğunu, Arih Sabri Hiso’nun benzinliği ve villasının geri alınması için komiteye başvurduğunu ancak komitenin kendisinden 50 bin dolar para talep ettiğini kaydetti.

Öte yandan SMO’ya bağlı silahlı grupların zeytin yağı üretiminde kullanılan rafineye, tarım aletlerine, köylülerin hayvanlarına el koyduğu hatta zeytin ağaçlarını keserek ticaretini yaptıkları bildiriliyor.

Afrin kenti 18 Mart 2018’den beri Türkiye destekli SMO bünyesindeki grupların kontrolünde bulunuyor. Kentteki silahlı gruplar sık-sık insan kaçırma, tehdit, işkence, fidye ve öldürme gibi bir çok hak ihlali ile gündeme geliyor. Rudaw, iznews