Silahlı gruplar Afrin’de 1.5 milyon zeytin ağacı kesti

Türkiye’ye bağlı silahlı grupların Afrin’de son 3 yılda 1.5 milyona yakın ağaç kestiği ve bu ağaçlardan 650 bininin zeytin ağacı olduğu bildirildi.

Rudaw’ın haberine göre, Ebu Esed liderliğindeki Türkiye’ye bağlı Feylak el Şam savaşçılarının Afrin’in Meydane ilçesinde ağaçları kestiğini söyledi.

Türkiye ve bağlı silahlı gruplar girmeden önce Afrin’de yaklaşık 18 milyon zeytin ağacı bulunuyordu. Bu ağaçlardan 650 bini silahlı gruplar tarafından kesildi. Bunun yanı sıra ormanlık alanlarda bulunan 8 bin ağaç da yine bu gruplar tarafından kesildi.

Ziraat mühendisi ve araştırmacı Hanif Reşit, Afrin’deki zeytin ağaçları ve zeytin üretimi hakkında açıklamalarda bulundu. Hanif Reşit bölgede zeytin ağaçlarına büyük zarar verildiğini söyledi.

Hanif Reşit, “Silahlı gruplar Afrin’e gelmeden önce Afrin’de 18 milyon dolayında zeytin ağacı vardı. Ancak son 3 yılda Türki askerinin gözleri önünde yaklaşık 700 bin ağaç kesildi ki bunlardan 650 bini zeytin ağaçlarından oluşuyor. Doğrusu bu gruplar bölgeye büyük bir zarar verdi” diye konuştu.