Şii din adamı Kasım Eltay: Göz yaşartıcı gaz bombaları haram!

Iraklı Şii din adamı Kasım Eltay, güvenlik güçleri tarafından kullanılan ve bazı göstericilerin ölümüne, birçoğunun da yaralanmasına yol açan göz yaşartıcı gaz bombalarının “haram” olduğu yönünde fetva verdi.

Kasım Eltay’ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, göz yaşartıcı gaz kullanılması talimatı veren ve kullanan kişilerle ilgili, “Arap, Kürt, Müslüman, Hristiyan, Sünni ya da Şii sıfatı ne olursa olsun bu kişilere şefaat olmayacak” ifadesi kullanıldı.

Göz yaşartıcı gaz kullanan kişilerin protesto edilmesini isteyen Eltay, bu kişilerle ilişkilerin koparılmasını, “pis” ve “çirkin” şeklinde yaftalanması gerektiğini belirtti.

GAZ KULLANIMI TARTIŞMASI


Irak Parlamentosu’na bağlı İnsan Hakları Örgütü Yüksek Komiserliği ülkenin birçok vilayetindeki gösterilerde protestoculara karşı güvenlik güçlerinin kullandığı göz yaşartıcı gazın incelenmesi çağrısında bulunmuştu.

Gazdan etkilenen göstericiler hakkında hazırlanan özel raporu gündeme getiren komiserlik, kalabalık gruplara karşı aşırı miktarda göz yaşartıcı gaz kullanıldığına dikkati çekmişti.

Raporda, göstericilerin üzerine fırlatılan gaz fişeklerinin insanların baş, göğüs ve hassas yerlerine isabet ettiği ve ölümlere yol açabildiği belirtilmişti.

Ayrıca, söz konusu gaza muhatap olan kişilerin derilerinde yanıklar oluştuğuna, göz yaşartıcı gaz kullanımında bu türden sağlık sorunlarının yaşanmaması gerektiğine işaret edilmişti.

Günlük 50 ila 100 kişinin göz yaşartıcı gazdan etkilenmesi sonucu hastanelere başvurduğunun altını çizen İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, kullanılan gazın Sağlık ve Çevre Bakanlığı tarafından incelenerek sonucunun duyurulmasını istemişti.

Dün Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin ofisinden yapılan açıklamada ise diğer ülkelerin kullandığı gazın aynısının Irak’ta da kullanıldığını ifade edildi.