Sezgin Baran Korkmaz, ABD’de hakim karşısına çıktı

Sezgin Baran Korkmaz bugün ilk defa ABD’ye iade edilmesinin ardından hakim karşısına çıktı.

Avusturya’da tutuklanan iş insanı Korkmaz, Cuma günü ABD’ye iade edilmişti.

Korkmaz’a kara para aklamak, dolandırıcılık ve adaletin engellenmesi suçlamaları yöneltiliyor.

Korkmaz’ın yasa dışı yollarla Türkiye ve Lüksemburg’daki hesaplarından 133 milyon dolardan daha fazla miktarda kara parayı akladığı iddia ediliyor.

Voice of America’nın haberine göre Korkmaz, Pazartesi günü Utah eyaletinin Salt Lake City şehrinde hakim karşısına çıktı.

Utah 3. Bölge Mahkemesi Sulh Hakimi Jarred Bennet’in karşısına avukatlarıyla birlikte çıkan Korkmaz’a hakkındaki suçlamalar okundu; Korkmaz bu suçlamaları reddetti.

Sulh hakimi, Korkmaz’ın 21 Eylül’de yapılacak duruşmada dava dosyasının asıl hakimi Jill Parris’in karşısına çıkacağını açıkladı.

Duruşmayı Zoom’dan takip eden gazeteci Razi Canikligil, “Sezgin Baran Korkmaz, Utah’taki mahkemeye 3-4 gün traşsız, çizgili cezaevi kıyafeti ile getirildi. Tercüman ile temas kurulamadığı için salonda bekletiliyor. Hakim Barrett 15 dakika ara verdi” tweetini attı.

Duruşma sonrasında Korkmaz cezaevine gönderildi.

SBK Holding’in sahibi Korkmaz, Avusturya’dan ABD Adalet Bakanlığı’nın kolluk gücü görevlileri eşliğinde önce New York, sonra da aktarmalı uçakla Salt Lake City’e götürülmüştü.