Sezen Aksu’dan Jina Emini eylemlerine destek: İranlı kadınlar ateşin üstüne üstüne yürüyor

Sanatçı Sezen Aksu, İran’da Jina Emini’nin (Mahsa Amini) ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından gösteri yapan kadınlara ” Mahsa Amini ve özgürleşme mücadelesi veren tüm İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum” sözleriyle destek verdi.
Resmi web sayfasından açıklama yapan Sezen Aksu şöyle dedi:
“Uzun zamandır karmakarışık duygu ve düşüncelerle olup biteni izliyorum, acaba diyorum bu ataerkil erkek terazisinde eşitlenebilmek için daha kaç ton acı lazım? Özgürlük kaç ölüm ister? Kaç kadın, kaç evlat, kaç kavga, kaç savaş, kaç işkence, kaç cehennem ister?
İranlı kadınlar bu kederli geçmişin örtüsünü yırttılar, yanlarına iyi insanları aldılar, ateşin üstüne üstüne yürüyorlar. Genç yaşta hayatı elinden alınan Mahsa Amini ve özgürleşme mücadelesi veren tüm İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum… Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir.”
13 Eylül’de Tahran’da bir metroda “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan kısa bir süre sonra hastaneye kaldırılan ve komaya giren ve 22 yaşındaki Jina Emini 16 Eylül’de hayatını kaybetti. Ailesi Jina Emini’nin gözaltına alınırken darp edildiğini söylüyor.
Jina Emini’nin katledilmesi Rojhılat ve İran’da infial yaratırken protesto gösterileri başlamıştı.