Sezai Temelli: HDP’li bulamadıklarında soğanları alıyorlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Temelli parti üyelerine yönelik gözaltıları eleştirerek, “Sürekli gözaltına almak için HDP’li arıyorlar; HDP’li bulamadıklarında soğanları gözaltına alıyorlar. Yarın, ‘terör örgütü kurmaya çalışan soğanlar ele geçirildi’ diye manşet atabilirler” dedi.

Temelli’nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Dün sabah yine gözaltılarla uyandık. Birçok arkadaşımız ve sendikacı gözaltına alındı, bugün de bunlar devam etti. Onlar gözaltılara devam ettikçe biz de direnişe devam edeceğiz. Bunlar hukuksuzlukla yaşıyorlar. AİHM’nin Selahattin Demirtaş’a dair verdiği kararı tanımamak hukuksuzluktur. AİHM ilk defa çok önemli bir karara imza attı. Bugün hukuğa ve mevcut yasalara rağmen tutsak edilmiş tüm yoldaşlarımız için emsal olacak bir karardır. Bu karar açıklandığı sırada, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Saray’da talimat alıyor. Hakimler, yargıçlar bu ülkede hukuku uygulamaktan acizler. Gelin yargının üzerindeki bu vesayete son verin.

Listede kadın göremedik

İçişleri Bakanlığındaki o vazifeli, 25 Kasım’da sokağa çıkan kadınlar için diyor ki ‘İlla polise saldıracaklar’. Görüntülerde görülüyor, polis kadınlara saldırıyor. Cumhurbaşkanı farklı mı? Fransa’daki şiddeti kınayan bir İçişleri Bakanı var ama Türkiye’de her saat uygulanan şiddeti görmüyor. Cumhurbaşkanı da diyor ki, ‘Kadın ile erkek 100 metreyi beraber koşamaz’. Bunun bakışı böyle, sadece kaba güç üzerinden insanları tartan bir zihniyet. İşte biraz önce belediye başkanları açıkladı, listede bir tane kadın görmedik.

Yerel seçim

Sürekli gözaltına almak için HDP’li arıyorlar; HDP’li bulamadıklarında soğanları gözaltına alıyorlar. Yarın, ‘terör örgütü kurmaya çalışan soğanlar ele geçirildi’ diye manşet atabilirler. Diyarbakır’da kayyım aday gösterildi. Ankara’da yolsuzluk dosyasını saklayan kişiyi aday gösteriyorlar. İzmir’de ekonomiyi perişan edip gitmiş birini aday gösteriyorlar. Biz her yerde halkların adaylarını göstereceğiz. Şimdi temizlik zamanı; süpürgeleri hazırlamalıyız. Türkiye’nin her yerinde halkın iradesine saygı göstereceğiz. Bunun için yerellerde oluşan ittifak olanaklarını değerlendireceğiz. Türkiye’de 12 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Sosyal medyayı takip ediyorum; oradaki paylaşımlarınızı okuyorum. Sosyal medya güzeldir; ama sokak daha güzeldir. Şimdi çalışma zamanı.