Şeyh Said silinsin’ başvurusuna tepki!

Vatan Partisi Şeyh Said’le ilgili tüm isim ve sembollerin Diyarbakır’dan silinmesini istedi. Şeyh Said Derneği Başkanı Mehmet Kasım Fırat başvuruya tepki gösterdi.

 Şeyh Said Derneği Başkanı Mehmet Kasım Fırat, Vatan Partisi’nin Şeyh Said’i simgeleyen bütün sembollerin kaldırılması talebiyle Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne yapmış olduğu başvuruya tepki gösterdi. Bu “girişimin imha ve inkâr politikalarının devamı olduğunu” söyleyen Fırat, “Biz meydanı boş bırakmayacağız. Değerlerimize sahip çıkacağız ve onların bıraktığı mirasın sahibiyiz diye haykıracağız” dedi.

Yenigün gazetesinin haberine göre, Vatan Partisi Diyarbakır’ın Dağkapı Meydanı başta olmak üzere cadde, sokak ve çeşitli yapılarda bulunan Şeyh Said isminin kaldırılması talebiyle Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yaptı. Vatan Partisi adına Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı, Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı ve Diyarbakır İl Başkanı Haluk Mıhalioğlu’dan oluşan heyet İl Valiliği’ne dilekçe verdi. Başvuruda Şeyh Said’i simgeleyen bütün sembollerin kaldırılması talep edildi.

Bu dilekçeye Şeyh Said Derneği Başkanı Mehmet Kasım Fırat, tepki gösterdi. Fırat, “Ben bu girişimi çok görmüyorum. Vatan Partisi’nin zaten görevi budur. Bu tür girişimler bizim değerlerimize ve halkların önem verdiği bütün değerleri yok saymaktır. İmha ve inkar politikalarının devamıdır. Doğu Perinçek’in de Vatan Partisi’nin de görevi budur. Bölgede sıkıntı yaratmak, insanları farklı şeylere yönlendirmek. Biz meydanı boş bırakmayacağız. Değerlerimize sahip çıkacağız. Şeyh Said ve arkadaşları toplumumuzun değerleridirler. Bu değerlere sahip çıkacağız ve onların bıraktığı mirasın sahibiyiz diye haykıracağız” dedi.

Fırat, isimlerin kaldırılması gibi bir girişimin olması durumunda hukuki olarak tüm haklarını kullanacaklarının da altını çizdi.

‘MEZAR YERLERİ AÇIKLANSIN’

Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması için de girişimlerine devam ettiklerini dile getiren Şeyh Said Derneği Başkanı Mehmet Kasım, bu konuda birçok sivil toplum kuruluşunun kendilerine destek verdiğini söyledi. Fırat, mezar yerlerinin açıklanması talebiyle bu hafta içerisinde dava açacaklarını da belirtti.