Şeyh Said Derneği, Doğu Perinçek hakkında suç duyurusunda bulunacak!

Şeyh Said ve Seyit Rıza’ya ait sembol ve isimlerin kaldırılmasına yönelik Şeyh Said Derneği, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve partisi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Şeyh Said Derneği, Vatan Partisi’nin Diyarbakır ve Dersim’de Şeyh Said ve Seyit Rıza’ya ait semboller ve isimlerin kaldırılması için valilikler nezdinde yaptığı başvurulara tepki gösterdi.

Diyarbakır’da cuma namazı çıkışı açıklama yapan Şeyh Said Derneği Başkanı ve Şeyh Said’in torunu Kasım Fırat, Vatan Partisi’nin başvurularına tepki göstererek, “Biz onları iyi biliyoruz. Onlar Kürtlerin katledilmesinin öldürülmesinin devamını getirmek istiyorlar. Kürdün dilini varlığını kabul etmeyenler yıllarca saldırıda bulundu. Bilsinler ki biz ne dilimizden ne de değerlerimizden vazgeçmeyiz” dedi.

Şeyh Said’in Kürt halkının onuru olduğunu ifade eden Kasım Fırat, Kürdün değerlerine ve kültürlerine yönelik topyekûn bir saldırı durumunun olduğunu söyledi.  Doğu Perinçek ve partisi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirten Fırat, Kürtlerin baskılara boyun eğmeyeceğini ifade etti.

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar ise, dünyanın her yerinde nefrettin suç sayıldığını vurgulayarak, “Bugün Şeyh Said ve Seyit Rıza’nın mezarı bundan kaynaklı halen belli değil. Halkın hafızasına, diline, değerlerine yönelik bu saldırı hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Burada halkı kin ve düşmanlığa itme suçu var” diye konuştu.