Seri tecavüzcü 300 kişiye tecavüz ettiğini itiraf etti

İran’da Ağustos ayında “genç kızları kandırarak tecavüz ettiği” iddiasıyla gözaltına alınan seri tecavüzcü Keywan İmam Werdi adlı şahıs, sorgusunda 10 yıl içerisinde 300 genç kıza tecavüz ettiğini itiraf etti.

Geçtiğimiz yaz aylarında İran’ın başkenti Tahran’da onlarca genç kız sosyal medya hesapları üzerinden kendilerine “tecavüz edildiği” şikayetinde bulunarak, kadınlara karşı işlenen suçların cezasız kalmaması için yetkililere çağrıda bulundu.

Şikayetçi olan kızların isimlerini ifşa ettiği “tecavüzcüler” arasında sanatçılar, tanınmış aktivistler ve ünlü kişiler de yer aldı. İsmi geçen kişilerin çoğu kendilerine “iftira atıldığını” savunarak sözkonusu suçlamaları reddetti.

Ancak açık delil üzerine gözaltına alınan Keywan İmam Werdi’nin durumu diğerlerinden farklıydı.

25 Ağustos 2020’de polis trafından gözaltına alınan Keywan İmam Werdi, dosyasındaki deliller ve hakkındaki şikayetlerin fazlalığı nedeniyle suçunu gizleyemedi.

Tahran Polis Müdürü Hüseyin Rahimi, Meclis temsilcilerine sunduğu raporda, Werdi’nin soruşturma esnasında 10 yıl içerisinde 300’den fazla kıza tacavüz ettiğini itiraf ettiğini yazdı.

Raporda, Werdi’nin tecavüz ettiği 30 kızın mahkemeye bizzat giderek seri tecavüzcü hakkında suç duyurusunda bulunurken, bazılarının ise telefon yoluyla şikayetçi oldukları belirtildi.  

İran medyasına konuşan bir milletvekili ise, Keywan İmam Werdi’nin tecavüzünü belgeleyen 46 görüntünün polisin elinde bulunduğunu, güvenlik yetkililerinin tecavüze maruz kalan diğer kızları da dava açmaları konusunda teşvik ettiğini söyledi.   

İtiraflarında “sadist” olduğunu belirten Werdi’nin bu işi sadece “zevk için” yaptığını belirttiği yazıyor.

Tahran Üniversitesi mezunu Keywan İmam Werdi’nin üniversite çevresinde aktif olduğu, tıpkı klasik filmlerde olduğu gibi farklı yollar deneyerek genç kızları kandırıp evine götürdüğü, içkilerine uyku ilacı katıp tecavüz ettiği belirtiliyor.  

Medyada genç kızların şimdiye kadar sessiz kalmalarının nedeni İran’daki yasalara, adalet sistemine ve toplumsal geleneklere bağlanıyor.

İran yasalarına göre evli olmadan cinsel ilişkiye girmek zina sayılıyor ancak, bunu ıspatlayamayan kişi daha ağır şekilde cezalandırılıyor. Yine, bir kadın veya kızın kendi isteği ile yabancı birinin evine girmesi de zina kapsamında sayılıyor.

Keywan İmam Werdi hakkındaki davanın yakın zamanda karara bağlanması ve “Filerz Fesatlık” suçu işlemiş olması nedeniyle idam cezasına çarptırılması bekleniyor.