Şenyaşar ailesi Demokrasi Konferansı’nda: Ailemi yok ettiler

İstanbul’da Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde devam eden Demokrasi Konferansı’nın katılımcıları arasında Şenyaşar ailesi de yer aldı. Urfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri öncesi 14 Haziran’da AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar katıldıkları konferansta konuştu.

EMİNE ŞENYAŞAR: AİLEMİ YOK ETTİLER

Diğer konferans katılıcılarına Kürtçe seslenen anne Emine Şenyaşar, sözlerine Urfa Adliye önünde 108 gündür “adalet” talebiyle sürdürdükleri eylemden bahsederek başladı. Eşi ve çocuklarının vahşice katledildiğini söyleyen anne Şenyaşar, bir oğlunun dükkanında diğer oğlu ve eşinin ise hastanede kameralar önünde katledildiğini dile getirdi.Hastanedeki kamera kayıtlarının yetkililerce yok edildiğini belirten Şenyaşar, katiller dışarıda gezerken bir oğlunun ise cezaevinde tecrit altında tutulduğunu ifade etti.

‘DAYANACAK GÜCÜM KALMADI’

Verdikleri adalet mücadelesi sırasında sürekli gözaltılara maruz kaldıklarını, yaşadıkları zulmün devam ettiğini dile getiren Şenyaşar, şunları söyledi: “Biz ne yapmıştık. O kadar vahşiler ki. Erdoğan, Halil İbrahim Yıldız’ı milletvekili yapıyor. Onun faizcilik, hırsızlık, katliam yaptığını bilmiyor mu? Ailemi yok ettiler. Dayanacak gücüm kalmadı. Evimde duramıyorum. Sabah evden çıkıp adliye önüne gidiyor, akşam dönüyorum. Sadece adalet istiyorum. Cezaevindeki oğlumu artık serbest bıraksınlar. İstediğim şey yalnızca adalettir. Bu mücadelede yalnız kalıyoruz. Herkesten mücadelemize destek vermelerini istiyoruz.”Şenyaşar’ın bu sözlerinin ardından salondan “Şenyaşar ailesine adalet” sloganları yükseldi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer, Emine Şenyaşar’ın konuşmasını daha sonra Türkçeye çevirdi.

‘ADALET YERİNİ BULUNCAYA DEK..’

Ferit Şenyaşar ise, yaptığı konuşmasında katliamın üzerinden 3 yılı aşkın süre geçmesine rağmen soruşturma dosyası üzerinde halen “gizlilik kararı” bulunmasına dikkati çekti. Etkin bir soruşturma yürütülmediğini söyleyen Şenyaşar, bu nedenle annesiyle beraber adalet mücadelesi yürüttüklerini, ama sadece adalet istedikleri için defalarca gözaltına alındıklarını vurguladı. Ferit Şenyaşar, “adalet yerini buluncaya dek mücadelelerine devam edeceklerini” belirterek, herkesten destek istedi.Konferans, diğer katılımcıların konuşmalarıyla sürüyor.