Şengal’de Ezidilere yönelik gerçekleştirilen katliamın üzerinden 7 yıl geçti

IŞİD mensupları 3 Ağustos 2014’te, Ezidi Kürtlerin yaşadığı Musul’un Şengal ilçesi ve çevresine saldırı düzenlemiş ve işgal etmişti. Binlerce Ezidi Kürt’ü öldürdü, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 6 bin 410 kişiyi ise kaçırdı.

Saldırıdan kaçan yüzbinlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na, Irak Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya sığındı. Hala binlerce Ezidi Irak Kürdistan Bölgesi ve Rojava’daki kamplarda yaşıyor.

IŞİD’in tüm dünyanın gözü önünde Ezidi Kürtleri topluca katletmesi, kaçırdıklarına “savaş ganimeti” muamelesi yapılarak sistematik işkence ve cinsel saldırıda bulunması büyük bir insani suç olarak kayıtlara geçti.

IŞİD, Irak’ın ikinci en büyük kenti olan Musul’u kontrol ettikten sonra 03 Ağustos 2014’te Şengal ilçesine saldırarak yüzlerce Ezidi’yi katletmiş, binlerce kadın ve çocuğu da kaçırmıştı. IŞİD saldırılarından kaçan 10 binlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na sığınmıştı.

Ezidi Kürtler de 3 Ağustos 2014’teki saldırıyı “73’üncü ferman” olarak adlandırıyor.

13 Ekim 2015’te Başkan Mesud Barzani’nin liderliğinde yürütülen bir operasyonda Şengal, IŞİD’den geri alınmıştı.

Belçika ve Hollanda, katliamı ‘Soykırım’ olarak tanıdı

Avrupa ülkeleri nezdinde Şengal katliamın soykırım olarak tanınması için girişimler devam ediyor.

6 Temmuz 2021’de Hollanda parlamentosu, IŞİD’in Ezidi Kürtlere karşı işlediği katliamı ‘Soykırım’ olarak tanıdı.

Belçika Parlamentosu da 15 Temmuz 2021’de Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamları soykırım olarak tanıdı.

Dün (02/08/2021) HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, 73’üncü. Ferman olarak bilinen ve Şengal’de Êzidî Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamın soykırım olarak tanınması için TBMM’ye kanun teklifi sundu.