Selçuk Mızraklı’ya 15 yıl hapis istendi

Diyarbakır Valiliğince, terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'ya kelepçe takıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi. ( AA - Anadolu Ajansı )

Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianame, Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

 Diyarbakır’ın görevden alınan seçilmiş Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla dava açıldı. İddianame büyük oranda ‘gizli tanığın’ ifadelerine dayandırıldı. Savcılık, Mızraklı hakkında 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istedi.

AA’nın haberine göre iddianamede ifadesine yer verilen ‘gizli tanık’, Mızraklı’nın 3 yıl önce gece saatlerinde hastaneye getirilen bir PKK’linin bağırsak ameliyatını yaptığını ve yetkililere haber vermeden sabah taburcu ettiğini iddia ediyor. Mızraklı ise söz konusu dönemde kıdemli cerrah olduğu için hastanede nöbetinin dahi olmadığını ve bağırsakları kesilen bir kişinin akşamdan sabaha taburcu olarak gitmesinin mümkün olmadığını söylemişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Mızraklı hakkında hazırlanan iddianame, 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, ‘Bermal’ kod adlı ‘gizli tanık H.B.A’nın, Mızraklı’ya yönelik, milletvekilliği ve belediye başkan adaylığı için ‘sürekli PKK/KCK yöneticileriyle görüşmek üzere Irak ve Avrupa’ya gittiği’ suçlamaları da yer aldı.

Ayrıca Mızraklı’nın katıldığı cenaze ve toplantılarla, KHK’yle kapatılan Sarmaşık Derneği yöneticisi olması da suç unsuru olarak sunuldu.

TCK 53/1 MADDESİ

Mızraklı hakkında 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra, mahkumiyeti halinde TCK’nın 53/1 maddesinde görülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep ediliyor.

TCK’nın 53/1 maddesi kişinin ‘kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak çeşitli haklardan yoksun bırakılabileceğine’ hükmediyor. Kişinin yoksun bırakılabileceği haklar arasında sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesi ile vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmak gibi haklar bulunuyor.