Selahattin Demirtaş twitter üzerinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu: ‘Kürt sorunu çözüldü’ diyenler yalan söylüyor

HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, asimilasyonun bitmediğini ve Kürt sorununun çözülmediğini belirterek “Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak?” diye sordu

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 2016 yılından beri tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabı üzerinden birtakım paylaşımlarda bulundu.

Kürtçe çocuk romanlarını okuyacak Kürt çocuklarının sayısının çok az olduğuna vurgu yapan Demirtaş, asimilasyonun bitmediğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yok Kürt sorununu çözmektir, yok şudur, yok budur…Türkiye’de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını, Kürt sorununun çözülmediğini aktardı.

Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

  • 1-Merhabalar. ARAM Yayınları, aralarında Pollyanna, Robin Hood ve Pinokyo’nun da olduğu çocuk klasiklerini Kürtçeye çevirip yayımlamış. Bana da gönderdiler, sağ olsunlar. 
  • 2-Kitap alacak imkanınız yoksa lütfen bana ulaşın. Sizlere 10 kitaplık bu setle birlikte Kürtçe sözlük ve gramer kitabı da gönderebilirim. 
  • 3-Bakın, bu önerdiğim Kürtçe çocuk romanlarını okuyup anlayabilecek Kürt çocuğunun sayısı o kadar az ki artık. “Asimilasyon bitti” diyenler, “Kürt sorunu çözüldü” diyenler yalan söylüyorlar. Lütfen biraz empati yapın, kendi çocuğunuza da anadilinin unutturulduğunu bir düşünün. 
  • 4-Maalesef, bugün milyonlarca Kürt çocuğu kendi anadilinde okuyup yazamıyor. Evet, birlikte yaşamalıyız. Evet, eşit olmalıyız. Evet, Türkiye ve Cumhuriyet hepimizindir. O halde, Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak? 
  • 5-Ayrıca Kürtçe okuyup yazmak ve konuşmak için Kürt olmak da gerekmiyor. Tıpkı İngilizce bilmek için İngiliz olmak gerekmediği gibi. O nedenle bu Kürtçe kitap setini, isteyen Türk kardeşlerime de memnuniyetle hediye etmek isterim.