“Seçimler öncesinde Öcalan ile görüşme olacak mı?”

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Avukat İbrahim Bilmez, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer tutuklulardan iki yıldır haber alamadıklarını söyledi. Bu durumu “hukuk ihlali” diye değerlendiren Bilmez, 2019 yerel seçimlerinden önce olduğu gibi sürpriz bir görüşme ihtimalinin de ufukta görülmediğini belirtti.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi (İHD) ve Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), bugün İstanbul’da “İnfazda Eşitlik ve Umut Hakkı” adıyla bir sempozyum düzenledi.

Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilen sempozyuma, İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ve aynı zamanda Asrın Hukuk Bürosu avukatlarında İbrahim Bilmez de konuşmacı olarak katıldı.

Öcalan ve İmralı’daki diğer tutukluların aile ve avukatları ile iki yıldır görüştürülmediğini belirten Bilmez, müvekkillerine sürekli disiplin cezası verildiğini söyledi. Bilmez, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) de bu tür disiplin cezalarının gerekçelerini inandırıcı bulmadığını dile getirdi.

“İmralı hapishanesi Türk hukuk sistemine dahil değil” diyen Bilmez, iki yıldır müvekkilimizden haber alamadıklarını ve bu konuda “kaygılı” olduklarını ifade etti.

Öte yandan bazı haber siteleri ise Bilmez’in, “Biz iki yıldır müvekkilimizden haber alamıyoruz. Belki de yaşamıyorlar. Devlet yaşadıklarını söylüyor ama biz devlete güvenmiyoruz” şeklindeki sözlerini öne çıkardı.

“Hiç bir haber alamıyoruz, bunu söylemek istedim”

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan avukat İbrahim Bilmez, “Bu bir hukuk devletinde düşünülebilecek bir durum bile değil. Yani siz bir hapishaneden iki yıl boyunca haber alamama halini kabul edemezsiniz. Bize sorulsa biz onların yaşadıklarını bile teyit edebilecek durumda değiliz. Bunu söylemeye çalıştım ki zaten öyle, biz bir haber alamıyoruz. Sağlık durumları nedir, ağır bir hastalıkları var mı, nasıl yaşıyorlar, bu konularda hiç bir şey bilmiyoruz. Gazeteci refleksi ile o cümle öne çıkarılmış sanırım” dedi.

“Bu istisna halini hukuk devleti kabul edemez”

Kaygılarının nedeninin İmralı’da uygulanan “tecrit” olduğunu vurgulayan Bilmez, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer ki bir ülkenin anayasasında hukuk devleti olduğu yazıyorsa, yasalarla yönetiliyorsa, bir anayasası varsa o ülkedeki bir hapishanede bulunan tutuklulardan iki yıl haber alamama gibi bir durum söz konusu olamaz. Eğer böyle bir gerçeklik varsa ya o ülke hukuk devleti değildir, anayasa ile yönetilmiyordur ya da hukuk, kanun tanımaz bir ülkedir. Böyle bir ülkede siz seçim güvenliğinde de bahsedemezsiniz. Çünkü bu istisna halini hukuk devleti kabul edemez. Böyle bir istisna hali olamaz, iki yıl haber alamama gibi bir durum olamaz. Çünkü herkes yasalar önünde eşittir. Tırnak içinde eğer böyle bir istisna hali varsa o ülkede her şey olabilir, kimsenin hukuki güvenliği yoktur. Bu şunu kabul etmektir; Türkiye’de herkesin başına her an bir şey gelebilir. Türkiye’de devlet yasalara uymayabilir. Mahkemeler yasaların gereklerini yerine getirmeyebilir. Bütün u sonuçlar çıkıyor ortaya. Mesela seçim güvenliği tartışılabilir. Çünkü yasalar iki yıldır uygulanmıyor. Bizim için önemli olan bu ve büyük bir hukuksuzluk bu.”

“(Seçim öncesi görüşme ihtimali) Işık dahi yok”

Bilmez, 2019’daki yerel seçimlerden önce olduğu gibi Öcalan ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirilmesi ihtimaline ilişkin soru üzerine, “Bu konu spekülasyona çok açık bir konu. O yüzden bu konuda bir yorum yapmak istemiyorum. Görüşme olacağına dair herhangi bir ışık da bilgi de yok. Dediğim gibi iki yıldır mektup ve faksla bile haber alamıyoruz. O yüzden şu anda böyle bir şey söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.