Şebbem Korur Fincancı ikinci kez hakim karşısında

TSK’nin PKK’ye karşı yürüttüğü askeri operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” iddiasının araştırılması gerektiği yönünde değerlendirmelerde bulunduğu için, “Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Duruşmada Milli Savunma Bakanlığı “suçtan zarar gördüğü” iddiasıyla davaya müdahil olmak istedi. Mahkeme heyeti talebi reddederken, MSB’nin suçtan zarar görmediğini belirtti.

Fincancı’nın tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşması, İstanbul’da 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Geçen hafta esas hakkındaki mütalaasını açıklayan iddia makamı, Şebnem Korur Fincancı’nın “terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar cezalandırılmasını talep etmişti.

Duruşma öncesi TTB üyesi doktorlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Fincancı’ya destek olmak amacıyla basın açıklaması yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan TTB Merkez Konseyi Başkanı ve adli tıp uzmanı Fincancı, Ankara’ya götürülerek burada sorgulanmış ve Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanmıştı.

“Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla bir süre Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne tutulan Fincancı’nın dosyası daha sonra ikametinin bulunduğu İstanbul’a nakledilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fincancı’nın, TTB Merkez Konseyi Başkanlığı görevine son verilmesi ve yeni başkan seçilmesi yönünde karar alınmasını da mahkemeden talep etmişti.

Ne demişti?

Şebnem Korur Fincancı, TSK tarafından Kürdistan Bölgesi topraklarında yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddiası ve kimyasal silahtan etkilendiği belirtilen bir PKK’linin video görüntüleri üzerine yorumda bulunmuştu.

Fincancı, “Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz” demişti.

Fincancı’nın açıklamalarına tepki gösteren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sınır ötesi operasyonlara iftira atan Tabipler Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir. Ayrıca bu ismin üzerinde de çalışmalarımızı yürütecek, gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin de değiştirilmesini sağlayacağız… Bu çerçevede ilgili bakanlarımıza, Tabipler Birliği başta olmak üzere, meslek örgütlerinde yeni bir yapıya geçilmesine yönelik mevzuat çalışmalarının hızlandırılması talimatını verdi” demişti.